عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

رای وحدت رویه اجرت المثل ایام تصرف چیست؟

[تعداد: 45   میانگین: 2.4/5]

رأی وحدت رویه چیست؟

نظرات و آراء هیئت عمومی دیوان عالی کشور در اصطلاح آراء وحدت رویه نامیده شده و پیروی از این آرا برای کلیه دادگاه ها و مراجع قضایی کشور الزامی است. در مواقعی که اختلاف نظر در احکام صادره از سوی دادگاه های هم عرض مختلف در مورد زمینه ای وجود دارد، قضیه مورد بحث توسط دادستان کل کشور یا رئیس دیوان عالی کشور در هیأت عمومی دیوان عالی کشور مطرح شده و پس از بررسی موضوع، طبق نظر اکثریت اعضا رأیی را تحت عنوان رأی وحدت رویه صادر می کنند که تا زمانیکه توسط قانون نسخ نشود لازم الاجرا و تبعیت از سوی سایر دادگاه ها می باشد. رأی وحدت رویه اجرت المثل ایام تصرف در سال ۱۳۶۳ به تصویب رسید.

رأی وحدت رویه اجرت المثل

رأی وحدت رویه شماره ۳۱ مورخ ۵/۹/۱۳۶۳ که به عنوان وحدت رویه اجرت المثل در بسیاری از موارد به آن رجوع می کنند، ضمن تفکیک دعاوی راجع به مال منقول و غیر منقول، عنوان داشته است که دعاوی مربوط به اموال غیر منقول طبق ماده ۲۳ قانون آیین دادرسی مدنی، باید در دادگاه مقیم در محل مال غیر منقول اقامه شود ولو آنکه خواهان و خوانده در آن محل اقامت نداشته باشند. در همین رأی وحدت رویه، قانون بین دعاوی مربوط به مطالبه وجوه مربوط به اموال غیر منقول ناشی از عقود و قراردادها و اموال غیر منقول خارج از قراردادها و مطالبه اجرت المثل از جهت صلاحیت محاکم قضایی تمایز قائل شده است.

این رأی وحدت رویه بنابه اختلاف نظر شعب ۳ و ۲۱ دیوان عالی کشور در یک سو و شعب ۱۳ و ۲۲ دیوان عالی کشور از سوی دیگر صادر شد.

نظریه مشورتی اجرت المثل ایام تصرف

در برخی موارد ممکن است قانون دارای ابهاماتی باشد. در این صورت اداره حقوقی دادگستری با بهره گیری از قضات باتجربه اقدام به انتشار نظریه مشورتی در آن زمینه می نماید.

وحدت رویه اجرت المثلنظریه مشورتی شماره ۷/۹۵/۲۷۱ مورخ چهاردهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ اداره کل حقوقی قوه قضاییه، با نظر به ماده ۲۰ قانون مدنی و ضوابطی که در رأی وحدت رویه شماره ۳۱  ذکر شد، رسیدگی به دعاوی حقوقی مربوط به مطالبه اجرت المثل دارای منشاء قراردادی تا ۲۰میلیون تومان را به شوراهای حل اختلاف واگذار نموده است. اما مطالبه اجرت المثل ایام تصرف اموال غیر منقول خارج از قرارداد از صلاحیت شوراها خارج است.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه اجرت المثل ایام تصرف می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

3 پاسخ به “رای وحدت رویه اجرت المثل ایام تصرف چیست؟”

  1. ایرج گفت:

    سلام وقت بخیر ادعای واهی وبی اساس شرکتی که قرادادی ندارد وکشتی در اراضی وی انجام نشده چون به کسی اجاره نداده حال ادعای سهم الشرکه دارد خواهشمند است داهنمایی فرمایید. با احترام وسپاس

  2. ایرج گفت:

    ادعای کذب وبی اساس شده ودادگاه نیز توجهی به این موضوع نمیکند.

  3. علی گفت:

    با سلام. طی طلبی سه میلیارد از شرکتی، توسط اجرای احکام، ملک محکوم علیه به مبلغ دو میلیارد را توقیف و بمزایده گذاشتم. شخص ثالثی با یک مبایعه نامه صوری، جلوی عملیات اجرایی را گرفت، و بعد از یکسال شخص تالث محکوم و عملیات اجرایی برگذار شد، ولی همان ملک اینبار دومیلیارد و یکصد ارزیابی شد. و بعد از برگذاری مزایده و انتقال سند بنام اینجانب. شخصی ثالث هفت ماه هم تو از واگذاری ملک خود داری کرد تا اینکه بعد هفت ماه بعد از انتقال سند ملک را تحویل داد. دادخواستی مبنی بر اجرت المثل ایام تصرف بمدت هفت ماه و جبران خسارات وارده برای به تعویق انداختن یکساله ی برگذاری مزایده بر علیه شخص ثالث دادیم و دادگاه بدوی هم خسارت را از باب نسبیب و هم اجرت المثل را رای داد، ولی متاسفانه تجدید نظر صرفا اجرت المثل هفت ماهه را پذیرفت و سایر خسارت‌ها رو که سه برابر مبلغ اجرت المثل بود، حکم به بی حقی داد. حال تکلیف چیست؟؟ آیا راهی وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *