عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

راهنمای دریافت سند انحصار وراثت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

راهنمای دریافت سند انحصار وراثت

همواره پس از فوت یک فرد ، با وجود قوانین تقسیم ارث ، میان وراث وی جهت تقسیم ارث و آنچه که از نظر حقوقی ماترک خوانده می شود ، نزاع و درگیری به وجود می آید ، به گونه ای که به دلیل عدم توافق وراث ، ممکن است که انحصار وراثت که تعیین کننده ی وراث و سهم الارث هر یک از آنها می باشد ، چندین سال به طول بیانجامد ، لذا در این مقاله ، نحوه دریافت سند انحصار وراثت مورد بررسی قرار گرفته شده است .

سند انحصار وراثت

در رابطه با سند انحصار وراثت می توان عنوان نمود که سند انحصار وراثت ، گواهی مخصوصی است که بر اساس آن تعداد وراث و سهم الارث هر یک مشخص شده است و پس از صدور آن کلیه وراث در اموال متوفی به صورت مشاع مالک بوده و تا دریافت سند رسمی ، وراث بدون اجازه ی یکدیگر نمی توانند هیچ گونه دخل و تصرفی در اموال مشاع انجام دهند .

وراث و کلیه افراد ذینفع می توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه عمومی حوزه آخرین محل اقامت متوفی ، درخواست گواهی انحصار وراثت نمایند که در این میان ، افراد ذینفع می تواند طلبکار متوفی باشد یا فردی که متوفی به نفع او وصیت کرده است ، یا فردی که اجرای وصیت بر عهده ی وی می باشد یا فردی که ملکی را از وراث خریداری کرده ، باشد ، از این رو علاوه بر وراث متوفی ، حق درخواست صدور سند انحصار وراثت نیز برای چنین اشخاصی وجود دارد .

با مراجعه به شورای حل اختلاف ، در فرمی باید کلیه اطلاعات و مشخصات کلیه وراث را درج نمود و مدارکی مانند ، گواهی فوت و شناسنامه ی متوفی ، شناسنامه ی کلیه وراث ، سند ازدواج متوفی در صورت تاهل ، وصیّت نامه ی متوفی در صورت وجود ، رسید مالیاتی و استشهادیه ای را تحویل داده شود که پس از آن شورای حل اختلاف یا دادگاه با هزینه متقاضی ، در یک نوبت موضوع انحصار وراثت را به اطلاع عموم در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر می کند و در صورت عدم وجود اعتراض به آن ظرف یک ماه ، بدون تشکیل جلسه رسیدگی ، گواهی انحصار وراثت صادر خواهد شد .

مرجع دریافت سند انحصار وراثت

در روستاها ، موضوع انحصار وراثت متوفی در اماکن و معابر عمومی با درج اعلامیه ای به اطلاع مردم روستا خواهد رسید و نیاز به درج در روزنامه نخواهد بود .

در صورت وجود اعتراض به مسئله انحصار وراثت ، با تشکیل جلسه ای ، موضوع اعتراض مورد بررسی و رسیدگی قرار خواهد گرفت .

رسید مالیاتی با تحویل لیست کلیه اموال منقول و غیرمنقول متوفی به اداره ی دارایی جهت تعیین ارزش اموال و مالیات بر ارث ، صادر می گردد که پس از انحصار وراثت می توان آن را پرداخت کرد و جهت انتقال سند رسمی اموال به هر یک از وراث اقدام نمود .

استشهادیه ، فرم دریافت شده از دفاتر اسناد رسمی است که در آن دو نفر شاهد که متوفی و وراث وی را می شناسند با امضا رسمی و محضری ، شهادت می دهند که این تعداد اسامی ، وراث متوفی هستند .

در سند انحصار وراثت ، سهم هر یک از وراث بر اساس قوانین تقسیم ارث و طبقات ارث ، میان وراث تقسیم می گردد .

پرداخت بدهی ها و دیون متوفی بر عهده وراث و بر اساس سهم هر یک از آنها می باشد، از این رو ابتدا باید بدهی های متوفی پرداخت گردیده و هر چه باقی بماند ، سهم ورثه می گردد .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.