عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا رابطه نامشروع در فضای مجازی جرم محسوب می شود؟

آیا رابطه نامشروع در فضای مجازی جرم محسوب می شود؟

در جهان امروز ، استفاده از فضای مجازی برای همگان غیر قابل انکار است و ارتکاب جرائم در آن به راحتی انجام می شود ، یکی از مواردی که در فضای مجازی رو به گسترش است ، ارتباط نامشروع و رواج دادن خیانت است که مستقیما بنیان خانواده ها را تهدید می کند، از این رو در این نوشتار رابطه نامشروع در فضای مجازی مورد بررسی قرار خواهد گرفت  .

رابطه نامشروع در فضای مجازی

درصد بالایی از مشکلات خانوادگی جوامع امروزه ، ارتباط نامشروع بین طرفین و ایجاد خیانت از طریق فضای مجازی شروع می شود .

در ماده ی ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی ، آمده است که زن و مردی که بین آنها رابطه زوجیت وجود نداشته باشد و با هم رابطه نامشروع برقرار کنند ، عمل آنها منافی عفت عمومی غیر از زنا خواهد بود و به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم می گردند .

در امر ارتباط نامشروع در فضای مجازی ، منظور فقط تماس فیزیکی و جسمانی نیست و تنها ارتباط با نامحرم می تواند موضوع جرم در دادگاه باشد.

در قانون،  مقرر شده است که اگر فردی از همسر خود به خاطر جرم رابطه نامشروع جنسی ، شکایت دارد ، باید مستقیما به دادگاه برود اما اگر در مورد ارتباط نامشروع غیر جسمانی و از طریق فضای مجازی شکایت دارد ، در این صورت باید به دادسرا مراجعه و شکایت خود را مطرح کند ، در ماده ی ۲۴۱ قانون مجازات اسلامی ، تصریح شده است که اگر شخص در شکایت علیه فردی در ارتباط نامشروع در فضای مجازی ، دلایل اثبات کافی نداشته باشد و نتواند جرم متهم را اثبات کند ، نمی تواند برای اثبات از تحقیق و پرسش از عموم مردم استفاده کند .

در مواردی که شکایت از فردی به عنوان ارتباط نامشروع در فضای مجازی مطرح می گردد با شکایت شاکی دادگاه یا دادسرا ، می توانند اطلاعات شخصی فرد مورد نظر را بررسی و تماس ها و پیام ها ی او را مورد توجه قرار دهند .

بررسی پرونده جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی

طبق قانون ، در این موضوعات ، اپراتورهای شبکه های اجتماعی موظف به همکاری و در اختیار قرار دادن اطلاعات آن فرد هستند ، چون طبق قانون مکالمات و پیامهای هر فردی به مدت ۶ ماه در حافظه نگهداری می شود .

در ارتباط نامشروع از طریق فضای مجازی ، دسترسی به پیامک ها و تماس های تلفنی فرد مورد نظر که امر ارتباط را تایید می کند ، برای تشخیص جرم رابطه و محکومیت از طریق قاضی کفایت می کند ، اما در برخی از موارد اثبات رابطه ی نامشروع با توجه به اینکه مرکز آن شبکه ی اجتماعی در ایران نباشد ، به مشکل بر خواهد خورد و اگر متهم برای اعلام رمز خود همکاری نکند ، نمی توان از طریق این راه به اثبات ارتباط پرداخت.

در موضوع اثبات ارتباط نامشروع ، معمولا پرینتی تهیه می شود که از طرف متهم قابل انکار نخواهد بود.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم رابطه نامشروع می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *