عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

دلایل اثبات نسب مادر چیست؟

[تعداد: 3   میانگین:  2/5]

دلایل اثبات نسب مادر چیست؟

نسب رابطه خونی یک فرزند با والدین خود است که در نتیجه رابطه زناشویی بین آنان ایجاد شده است و قانون به نسبت بین فرزند و والدین نسب اطلاق کرده است که از این طریق رابطه خونی و حقوقی برای والدین و فرزند ایجاب می کند، اثبات نسب یکی از موضوعات حقوقی دعاوی مطرح شده در محاکم است و در اینجا دلایل اثبات نسب مادر مد نظر است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم . 

نسب در قانون به معنای رابطه خونی بین دو نفر به کار رفته است این نسب گاهی از ازدواج قانونی بین زن و مرد ایجاد می شود یا از رابطه ای غیر شرعی به وجود می آید .

اگر کسی بخواهد در دعوی نسبی را اثبات کند ، در مرحله اول باید رابطه ی زوجیت بین پدر و مادر را به اثبات رساند و اسناد مربوط به ازدواج و تولد فرزند به وجود آمده از این ازدواج را به طور مشخص ثابت کند و نسب مادری و پدری را به اثبات برساند.

رسیدگی به دعاوی اثبات نسب

طبق اصل ۲۱ قانون اساسی ، رسیدگی به پرونده های نسبی در اختیار دادگاه خانواده است و این رای قابلیت تجدید نظر در استان مربوطه و دیوان عالی کشور را دارد و فردی که ادعای نسبی به شخصی را دارد و حکم را قبول ندارد ، می تواند فرجام خواهی کند.

در تمام دوران ها ، اثبات نسب مادر راحت تر و آسانتر از نسب پدر بوده است زیرا مادر دوران بارداری و زایمان مشخصی دارد که قابل انکار نیست ، در قانون ثبت احوال ، امروزه باید تا تاریخ ۱۵ روز بعد از تولد نوزاد به یکی از شعب ثبت احوال مراجعه و نسبت به ثبت شناسنامه نوزاد و دریافت مدارک والدین اقدام شود .

امر اثبات نسب مردان به خاطر آزادی آنها در ازدواج موقت و صیغه باعث شده که پرونده های بیشماری از این نوع در محاکم قضایی ایجاد شود که بیشترین موضوع مربوط به دعاوی ارثیه می باشد.

با پیشرفت هر چه بیشتر علم ، آزمایشات بیشتری برای کمک به ثبت نسب پدری به وجود آمده است که معمولا برای کسی که مدعی نسب باشد، هم زمان بر و هم هزینه بر خواهد بود .

اثبات نسب مادر

دلایلی جهت اثبات نسب مادر به طور محسوس و آشکار وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت ، بهترین مدرک زایمان و شهادت کسانی بوده که به این امر واقف بوده اند.

در اثبات نسب مادری می توان از گواهی ولادت بیمارستان و شهادت شهود و در صورت نیاز از آزمایشات ژنتیک استفاده کرد.

در گذشته نسب افراد برای این اهمیت داشت که با داشتن رابطه خونی به هرچه محکم تر کردن روابط کمک می کردند اما امروزه با توجه به گسترش مناسبات و دعاوی ارثی لزوم اثبات نسب بیشتر از هر زمانی احساس می شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *