عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

دلایل اثبات حجر چیست؟

[تعداد: 15   میانگین: 2.6/5]

دلایل اثبات حجر چیست؟

در قوانین قضایی ، حجر به معنای مانع شدن و بازداشتن از انجام امور آمده است و فردی که محتجر نامیده می شود ، کسی است که نمی تواند به حکم قانون امور خود را بدون وابستگی به فردی و دخالت دیگری انجام دهد ، این نوع ممنوعیت، صورت قانونی دارد و باید در مرحله نخست دلایل تحجر فرد به اثبات رسد ، از این رو در این نوشتار به دلایل اثبات حجر پرداخته می شود .

شخص متحجر توان گرفتن حق خود را ندارد و بدون کمک دیگری نمی تواند امور خود را سر و سامان دهد .

اثبات حجر 

مسئله تحجر هم در امور مالی ، غیر مالی و در زمینه های مربوط به آنها ممکن است اتفاق بیافتد.

حجر به دو نوع عام و خاص تقسیم میشود :

حجر عام

شخص متحجر در تمام امور مربوط به خودش دارای اراده نیست و صلاحیت لازم برای انجام آنها را ندارد و حق تصرف در هیچ کاری را ندارد از این رو ،به خاطر همین عدم اراده از نظر قانونی نمی تواند هیچ نوع عقد قرارداد یا معامله ای را انجام دهد.

حجر خاص

شخص متحجر از انجام قسمتی از اختیارات خود ممنوع می شود و معمولا این ممنوعیت مربوط به امور اقتصادی می باشد.

در قانون نه تنها برای شخصی که متحجر شناخته می شود بلکه برای دیگرانی که با او در ارتباط هستند ، قوانین تحجر اعمال می شود و وضع قوانین بخاطر حمایت از متحجر برای سوء استفاده نکردن دیگران از وضعیت او انجام می شود ، محدودیت در حجر خاص برای این انجام می گیرد که کسانی که قادر به انجام امور خود نیستند بتوانند از نظر قانونی حمایت شوند .

طبق قانون در جهت اثبات حجر آمده است که اگر فردی دارای شرایطی باشد که قانون شرایط او را دلیل تحجر بشناسد ، مانند صغیر بودن ، غیر رشید بودن و مجنون بودن ، در این صورت فرد نمی تواند در هیچ گونه معامله ای شریک باشد.

فردی صغیر محسوب می گردد که سن قانونی برای انجام معامله یا داد و ستدی را نداشته باشد ، همچنین اگر شخص مجنون بودن او با دلایل و مستندات به اثبات برسد ، مجاز به انجام معامله نخواهد بود .

در شرایط تحجر صغیر ، اگر شخص به بلوغ برسد ، حکم تحجر از او برداشته می شود اما در تحجر جنون ، برطرف شدن جنون ممکن نخواهد بود.

تعیین قیم پس از اثبات حجر

اگر در دادگاه برای فردی حکم تحجر صادر شود ، معمولا برای آن فرد قیم قانونی تعیین می شود و آن قیم در تمام امور اقتصادی و اجتماعی شخص متحجر اختیار تام دارد که حتی ممکن است ، چندین نفر برای یک نفر قیم تعیین شوند .

در مواقعی مثل صغیر بودن زمانی که متحجر به بلوغ رسید ، به صورت قانونی شرایط تحجر از او ساقط و شخص قیم نیز دیگر هیچ وکالت قانونی نسبت به آن فرد نخواهد داشت ، در این صورت دادگاه پس از بررسی های لازم و پس از انجام مراحل قانونی که باید طی شود و همچنین بعد از احراز صلاحیت فرد مورد نظر ، حکم به برطرف شدن تحجر می دهد.

یکی از شرایط اساسی هر قراردادی داشتن شرایط بلوغ عقلی طرفین است و در صورت نبود این شرایط ، عقد قرارداد باطل خواهد بود .

در قانون منظور از برگزیدن قیم برای فردی که شرایط تحجر را دارد ، ایجاد نظارت بر اموال و امور این افراد است ،قیم باید با رعایت امانت ، حق و حقوق شخص متحجر را به بهترین نحو رعایت نماید .

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *