عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

دعوی ابطال سند رسمی و سند مالکیت

[تعداد: 130    میانگین: 2.6/5]

ابطال سند رسمی

به شکایتی که موضوع آن تعیین بی اثر کردن یک یا چند رسمی است، دعوی ابطال سند رسمی می گویند. قانون مدنی در ماده ۱۲۸۶ سند ها را به دو گروه عادی و رسمی تقسیم کرده است و تمایز این دو نوع سند به اعتبار آنها است. اسناد رسمی در دفاتر اسناد رسمی یا اداره ثبت بنا بر قوانین مدون تنظیم شده است.

سند عادی تنها به واسطه امضای منتسب الیه اعتبار دارد بنابراین ابطال سند عادی می تواند با سکوت یا انکار و تردید طرف سند نسبت اصالت سند انجام پذیرد. اما ابطال سند رسمی مراحل بیشتری دارد.

ابطال سند مالکیتابطال سند مالکیت

سند مالکیت، نوعی از اوراق رسمی بهادار است که تمامی موارد مندرج در آن در دفتر املاک ثبت می شود. سندی که در دست مالکین می باشد، ممکن است به حکم دادگاه یا هر علت دیگری باطل شود و در این صورت ارزش خود را از دست می دهد.. ابطال سند مالکیت ممکن است به دلایل مختلفی انجام پذیرد که عبارتند از:
۱- عدم تطابق سند با قوانین ثبت و قانون مدنی؛
۲- صادر شدن سند مالکیت معارض؛
۳- صدور اشتباهی سند مالکیت؛
۴- ثبت املاک موقوفی و اراضی مربوط به فوت شدگان توسط افراد سودجو؛
۵- ضرورت های خاص
ابطال سند مالکیت ممکن است بدون حکم دادگاه یا با حکم دادگاه صورت پذیرد. دادخواست ابطال سند مالکیت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مراجع قضایی ارسال می گردد.

در صورت وجود هر یک از موارد بالا، متقاضی می تواند با ارائه دادخواست ابطال سند رسمی به دادگاه، روند رسیدگی به رأی وحدت رویه ابطال سند رسمی را به جریان اندازد.

دانلود نمونه دادخواست ابطال سند رسمی

در خصوص موارد ملکی، قبل از تنظیم سند رسمی، مبایعه نامه ای نگارش می شود که در آن پیرامون شرایط قرارداد بیع صحبت می شود. در این خصوص نیز، اگر شرایط ابطال سند عادی برقرار بود، می توان اقدام به ابطال مبایعه نامه نمود. البته در صورتی که در مبایعه نامه در مورد ابطال قرارداد صحبت شده باشد، باید به شروط قرارداد توجه نمود.

مبایعه نامه

یکی از دعاوی بسیار رایج در مراجع قضایی، دعوی ابطال مبایعه نامه می باشد. در قانون پیش فروش ساختمان، تنظیم مبایعه نامه ولو در بنگاه های معاملاتی املاک معتبر نیز ممنوع است. مواردی وجود دارد که دو طرف برای انجام بیع توافق نموده و ایجاد مالکیت مال مورد توافق همراه با انجام تشریفات باشد. این تشریفات که در قالب مبایعه نامه است، مبنی بر تعهد طرفین بر انتقال مالکیت مبیع به خریدار است. در مبایعه نامه مالکیت منتقل نمی شود، بلکه تشریفاتی است که به سبب تنظیم سند رسمی برقرار می شود.

ابطال مبایعه نامه

در حالاتی که طرفین مبایعه نامه قادر به انجام تعهدات خود نیستند یا از انجام آن سر باز می زنند، انتقال مالکیت عین مورد معامله نفی شده و مبایعه نامه باطل می گردد. در موارد زیر می توان اقدام به ابطال مبایعه نامه نمود:

دانلود نمونه دادخواست ابطال مبایعه نامه

اقاله

در صورتی که هرکدام از طرفین مبایعه نامه با در نظرگرفتن شرایط اقتصادی خود از مبایعه نامه تنظیم شده رضایت نداشته باشند یا هر دو طرف راضی به انجام تعهدات خود نباشند، می توانند مبایعه نامه را با رضایت یکدیگر اقاله نموده و در نتیجه به ابطال مبایعه نامه اقدام نمایند. از آنجایی که مبایعه نامه عقدی است لازم و غیر قابل انحلال که جهت عقد بیع بسته می شود، بنابراین ابطال یک طرفه آن بدون رضایت طرف دوم امکان پذیر نیست.

خیارات

در حالتی که اتفاقی در موضوع عقد حادث شود که انعقاد آن، سبب ایجاد ضرر به یکی از طرفین شود، طرف متضرر می تواند با توسل به یکی از خیارات دادخواست ابطال مبایعه نامه را تنظیم نماید. خیاراتی که می توانند برای عقد بیع و مبایعه نامه استفاده شوند شامل خیار مجلس، خیار حیوان و خیار تأخیر ثمن است. تا زمان جدا نشدن طرفین مبایعه نامه از یکدیگر، آنها می توانند با استناد به خیار مجلس اقدام به فسخ و ابطال مبایعه نامه نمایند.

خیار تأخیر ثمن می تواند با هر شرایطی سبب ابطال مبایعه نامه شود. این خیار در مواردی وجود دارد که بایع و مالک هیچ مهلتی را برای پرداخت مبلغ بیع مورد معامله تعیین ننموده باشند و پس از گذشت ۳ روز از تاریخ مبایعه نامه، ارزش بیع به صورت کامل پرداخت نشود. در این صورت می توان اقدام به فسخ و ابطال مبایعه نامه نمود. در این حالت حتی پرداخت بخشی از مبلغ نیز نمی تواند مانع خیار تأخیر ثمن شود.

 دادخواست ابطال مبایعه نامه

سایر خیارات نیز مختص سایر عقود می باشد و در صورتی رخ می دهد که غبنی فاحش به منزله اختلاف قیمت بسیار زیاد ثمن و مبیع رخ داده باشد یا مبیع دارای عیبی بوده باشد یا توسط فریبکاری عیوب مبیع پوشانده شده باشد. همچنین بطلان بخشی از مبیع و تخلف در رؤیت از مبیع و شرط در مبیع نیز می تواند منجر به ابطال مبایعه نامه از سوی مشتری شود. درج شرط خیار در مبایعه نامه امکان ابطال مبایعه نامه را تا مدت محدود برای طرفین ایجاد می کند.

انفساخ مبایعه نامه

از دست رفتن مبیع پیش از قبض می تواند منجر به ابطال مبایعه نامه شود.

نحوه ابطال وکالت بلاعزل

وکالت، قراردادی است که برای انجام برخی امور و قبول مسئولیت بین دو طرف امضا می شود و در صورت فوت هر یک از طرفین، استعفای وکیل، عزل وکیل به دست موکل یا جنون موکل، ابطال وکالتنامه محقق می شود.

تنها در صورتی موکل، حق عزل وکیل را ندارد که شرط بلاعزل در وکالتنامه درج شده باشد. موکل در صورتی می تواند وکیل بلاعزل خود را عزل کند که مدت محدودی را برای عدم برکناری وی تعیین نموده باشد.

معامله فضولی و ابطال آن

عقد هر قرارداد و معامله ای تنها در اختیار مالکین یا نماینده قانونی آن ها می باشد. بنابراین اگر هر شخص دیگری غیر از افراد مذکور اقدام به انجام معامله برای دیگران نمایند، مرتکب معامله فضولی شده اند.

در صورتی که مالک راضی به انجام این معامله نباشد می تواند پس از عقد قرارداد، دادخواست ابطال معامله فضولی را ارائه داده و نسبت به بطلان آن اقدام نماید.

دانلود نمونه دادخواست اعلام بطلان معامله

دعوی ابطال اجرائیه

دستور اجرای سند رسمی بنا بر مورد سند، توسط مراجع ذی صلاح یا سردفتری که سند را تنظیم نموده است صادر می شود. اما در مواقعی ممکن است ذینفعان عملیات اجرایی را فاقد شرایط قانونی تشخیص دهند یا اجرای عملیات مطابق با قوانین ثبتی نباشد که در اینصورت فرد متضرر می تواند ابطال عملیات اجرایی ثبت را درخواست نماید.

ابطال سند رسمی، ابطال سند مالکیت، ابطال معامله، ابطال وکالتنامه در شرایط خاص و ابطال عملیات اجرایی ثبت نیاز به وقت و هزینه در مراجع قضایی و علم کافی به قوانین حقوقی و ثبتی دارد.

وکیل امور ملکی با درصد خطای بسیار کم می تواند مسیر موفقیت پرونده حقوقی شما را مشخص نماید.

وکلای دعاوی ملکی موسسه حقوقی پندار آمادگی ارائه مشاوره و قبول وکالت تمامی امور ملکی را اعلام می دارند. شما می توانید هم اکنون فرم مشاوره رایگان را ارسال نموده یا در ساعات کاری با شماره تلفن مؤسسه حقوقی پندار تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

ابطال سند المثنی چگونه است؟

در صورت مفقود شدن یا ناقص شدن سند مالکیت می توان اقدام به درخواست صدور سند المثنی به اداره ثبت اسناد و املاک متبوعه نمود. اما در صورتی که سند مالکیت اولیه پس از صدور سند المثنی پیدا شود، مالک باید این امر را به اطلاع اداره ثبت اسناد و املاک رسانده تا با طی مراحل و اقدامات لازم، ابطال سند المثنی به دستور رئیس ثبت انجام پذیرد. ادامه مطلب

اصلاح و ابطال سند مالکیت چگونه است؟

موارد مختلفی می تواند سبب اسقاط اعتبار یک سند مالکیت شود که نتیجتاً به ابطال سند مالکیت منجر شود. ابطال سند مالکیت می تواند به دو صورت انجام شود. این اقدام در برخی موارد حتما به حکم و دستور دادگاه نیاز دارد و در برخی موارد بدون نیاز به حکم دادگاه نیز، اداره ثبت مجاز به ابطال سند مالکیت یا اصلاح آن می باشد. ادامه مطلب

ابطال سند رهنی چگونه است؟

بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری، به عنوان ضمانت اجرایی بازپرداخت وامی که به متقاضیان پرداخت می کنند، اقدام به تنظیم سند رهنی می نمایند. در مواردی که سند رهنی به صورت قانونی تنظیم نشده باشد، متضرر باید با مراجعه به دادگاه محل وقوع ملک، اقدام به طرح دعوی ابطال سند رهنی نماید. سپس با پیگیری دعوی در مراجع قضایی، سند رهنی از اعتبار ساقط می شود. ادامه مطلب

شرایط پذیرش دعوی ابطال سند مالکیت چیست؟

انجام معاملات ملکی با ثبت سند رسمی در دفترخانه رسمیت می یابد و بدون سند رسمی، هیچ یک از طرفین نمی توانند نسبت به انجام معامله ادعایی داشته باشند. در مواردی پس از تنظیم سند رسمی در دفترخانه، ممکن است ابطال سند رسمی یا سند مالکیت ضرورت یابد. اما برای ابطال سند رسمی مالکیت تشریفاتی لازم است تا اداره ثبت، به عنوان یک مرجع قانونی، ابطال آن را بپذیرد. ادامه مطلب