عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

آیا استفاده از دستگاه تشخیص جعل امضا در دادسرا مجاز است؟

[تعداد: 31    میانگین: 2.6/5]

آیا استفاده از دستگاه تشخیص جعل امضا در دادسرا مجاز است؟

وقتی شکایتی مبنی بر جعل امضا توسط کسی به دادگاه ارائه میشود ، این طرح شکایت مراحل رسیدگی مخصوص به خود را دارد که همگی باید طی شود تا اثبات یا عدم اثبات جرم برای دادگاه محرض و با توجه به آن رای صادر شود ، حال باید دید که آیا استفاده از دستگاه تشخیص جعل امضا در دادسرا مجاز است یا نه؟

دستگاه تشخیص جعل امضا 

در رابطه با دستگاه تشخیص جعل امضا می توان گفت که بعد از وصول شکایت از شاکی در مورد جرم جعل امضا متهم به دادگاه احضار میشود و دادگاه نمونه امضای شاکی را برای تطبیق با امضای مورد ادعا برای کارشناسان مربوطه ارسال و نظر کارشناسی آنها را خواستار می شود.

این کارشناسان یا مربوط به اداره تشخیص هویت پلیس هستند یا کارشناسان دادسراها که به طور تخصصی به جرائم رسیدگی می کنند .

این کارشناسان دادسراها که بعد از ارجاع پرونده ها از دادگاه به دادسراهای تخصصی مسئول رسیدگی به جرائم هستند ، برای تشخیص جرم جعل امضا مجاز به استفاده از دستگاههایی هستند که در تشخیص امضای جعلی از اصلی به آنه کمک میکند.

در واقع دادسراهای تخصصی به خاطر اینکه پرونده هایی که در دادگاههای عمومی تشکیل میشوند به طور تخصصی مورد بررسی قرار گیرند و از حجم پرونده ها در دادگاه های عمومی کم شود به این دادسراها ارجاع داده می شوند .

دادسراها به ریاست دادستان و با کمک تعدادی معاون و دادیار و بازپرس به طور تخصصی به جرائم رسیدگی کرده و با اعلام نظر کارشناسان خود رای را به دادگاه اعلام میکنند که این رای لازم الاجرا خواهد بود و بعد از اعلام دادگاه به متهم قابل انکار نیست.

وظایف دادسراهای تخصصی در تشخیص جرم حعل امصا 

تشکیل دادسراهای تخصصی با نظر رییس قوه قضاییه خواهد بود و در آنها به منظور کشف جرم و انجام تحقیقات از امکاناتی استفاده می شود که طبق قانون اجازه استفاده در این حوزه ها به دادسرای مربوطه داده شود و هر دادسرا بنا به تخصص خود در امر جرم صاحب نظر است و رای که صادر کند ، مورد استناد دادگاهها قرار میگیرد و متهم قادر به انکار این رای نخواهد بود.

بعد از اعلام رای و اثبات جرم جعل امضا توسط کارشناسان ، متهم باید نسبت به جبران خسارتی که به شاکی زده است اقدام کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما