عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

دستور موقت تحویل فرزند به چه صورت است؟

[تعداد: 56   میانگین: 2.8/5]

دستور موقت یا دادرسی فوری

در دعاوی طرح شده در دادگاه و  طی جریان دادرسی ، معمولا طرفین دعوا مدت زمانی را برای حصول نتیجه انتظار می کشند. در این مدت زمان ممکن است قبل از به نتیجه رسیدن جریان دادرسی، خواهان برای اموری که تعیین تکلیف آنها فوریت داشته باشد، در دادگاه طرح موضوع نماید. در این موارد دادگاه بر اساس آیین دادرسی مدنی می تواند دستور موقت  صادر کند. زمانی که چند روز و یا حتی چند ساعت تاخیر در رسیدگی به یک دعوا در دادگاه باعث خسارت وارد شدن به یکی از طرفین دعوا شود، می توان آن را از موارد دادرسی فوری به حساب آورد.  از جمله آن می توان به دستور موقت تحویل فرزند اشاره کرد.

حضانت فرزند

با این حال فوریت موضوع مورد درخواست برای صدور دستور موقت را دادگاهی که صلاحیت داشته باشد، تشخیص می دهد. دستور موقت می تواند مبنی بر توقیف مال، منع از امری و با انجام عملی باشد. البته طبق ماده ۳۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی، دستور موقت تاثیری در اصل دعوا ندارد و در واقع به مفهوم بر حق بودن یا بی حق بودن هیچ کدام از طرفین دعوا نمی باشد و دادگاه دستور موقت را فقط بر مبنای مصلحت و فوریت امر مورد درخواست، صادر می کند.

دستور موقت تحویل فرزند

در دعاوی طلاق نیز تصمیم گیری در مورد حضانت  فرزند معمولا جز آخرین مواردی است که دادگاه به آن می پردازد و ممکن است در مدت زمانی که تکلیف حضانت و ملاقات فرزند مشخص نیست، کانون خانواده به گونه ای پر آشوب گردد که تاخیر در تصمیم گیری در خصوص حضانت فرزند، باعث آسیب های غیر قابل جبران به فرزند شود. ماده ۷ قانون حمایت از خانواده این حالت  را پیش بینی نموده و در دعاوی طلاق برای مواردی از قبیل حضانت و ملاقات فرزند و نفقه و امثال آن که تعیین تکلیف آنها فوریت دارد، دستور موقت تحویل فرزند را صادر می کند. در این ماده برخلاف آنچه که در مورد شرایط  صدور دستور موقت در ماده ۳۱۹ آیین دادرسی آمده ، به دلیل اهمیت مصلحت فرزند در تصمیم گیری های دادگاه، اخذ تامین مناسب توسط دادگاه لازم نیست.

رأی دادگاه در زمینه دستور موقت تحویل فرزند

حضانت

طبق ماده فوق، دادگاه می تواند بدون تایید رئیس حوزه قضایی نیز دستور را صادر کند. دستور موقتی که بر اساس ماده ۷ قانون حمایت از خانواده صادر گردد، به مدت شش ماه اعتبار دارد و چنانچه پس از گذشت شش ماه در مورد اصل دعوا تصمیمی اتخاذ نشده باشد، دستور موقت تحویل فرزند لغو گردیده و برای برقراری دوباره آن بایستی دوباره دادگاه بر اساس همین ماده، دستور موقت را صادر نماید.

البته باید توجه نمود که بر اساس آنچه که در ماده ۳۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی آمده است، در دعاوی طلاق نیز چنانچه دادگاه قبل از طلاق حضانت طفل را به زن و یا مرد سپرده باشد، به این معنا نیست که حکم نهایی دادگاه در مورد حضانت و یا ملاقات فرزند همان حکمی باشد که در دستور موقت صادر کرده باشد.

در صورت مشکل در زمینه دستور موقت تحویل فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

یک پاسخ به “دستور موقت تحویل فرزند به چه صورت است؟”

  1. مهدی اعلمی گفت:

    سلام همسرم قخ از طلاق درخواست حکم حضانت فرزنددختر ۶ونیم ساله کرده وبعدش حکم حضانت موقتی روگرفته وبامامورامده بودبچه روببره بچه هم که قبلابه خاطراختلاف بینمون گاهی پیش من بوده گاهی پیش مادرش دچار افسردگی شدید شده بود دوروز پیشم که مادرش بامامورامدببره بچه وحشت زده شده الان حالت جنون گرفته هرجامیبرمش میگه بابایی درقفل کن مامانی نیادباپلیس منوببره الانم باکلانتری مربوطه تماس گرفتم گفتم هرچی به بچه میگم بیابریم گریه میکنه اسرارمیکنه میگه بابایی توروخدامنونبرکلانتری هم میگه چون حکم دارن بایدبچه روبیاری کلانتری تحویل بده واقعااگه الان بااین حال بچه روببرم بچه گریه وزاری میکنه نمیادایاراهی هست که نبرمش بعدبرام مشکل سازنشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *