عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

در چه صورت زن مي تواند بصورت يكطرفه طلاق بگيرد؟

طلاق به درخواست زن

در حالت کلی حق طلاق با مرد است و و زن نمی تواند بدون داشتن هیچ دلیل قانع کننده ای، درخواست طلاق دهد. در این صورت درخواست وی، رد خواهد شد. اما قانون حق طلاق زن را نیز در مواردی در نظر گرفته است. در صورتی که درخواست طلاق از سوی زن مطرح شود و زن دلایل قانع کننده ای را برای درخواست خود داشته باشد یا اینکه از ابتدا حق طلاق را داشته باشد، درخواست وی در دادگاه بررسی خواهد شد در غیر اینصورت رد می شود. طلاق از طرف زن، طلاق خلع محسوب می شود.

شیوه های درخواست طلاق از طرف زن

زن در ۳ حالت می تواند از همسر خود طلاق بگیرد که شامل موارد زیر است:

  • مرد طی وکالت طلاق، حق طلاق را به وی داده باشد.
  • دارا بودن یکی از شروط ۱۲ گانه ضمن عقد
  • رضایت مرد به طلاق طی طلاق توافقی

نفقه در طلاق خلع

زن می تواند در طول زندگی مشترک پس از عقد نکاح دائم، مطالبه نفقه حال و گذشته خود را از مرد نماید. در صورتی که زن وکالت در طلاق یا حق طلاق یا یکی از  شروط ضمن عقد را داشته باشد، می تواند ضمن درخواست طلاق، نفقه گذشته اش را هم بگیرد.

مهریه در صورت حق طلاق زن

در صورتی که زن حق وکالت در طلاق داشته باشد، می تواند بخشی از مهریه خود را در قبال حق طلاق بذل نماید. در صورتی که زن برای درخواست طلاق یکی از شروط ۱۲ گانه ضمن عقد مانند جنون مرد یا ازدواج دوم مرد بدون اذن زن، را داشته باشد می تواند ضمن درخواست طلاق، کل مهریه خود را دریافت نماید.

اجرت المثل در صورت طلاق از طرف زن

اجرت المثل ایام زوجیت، حق و حقوق زن از طرف مرد در ازای کارهایی است که در زندگی مشترک و در منزل انجام می دهد. اجرت المثل در صورت طرح دعوی طلاق از سوی مرد قابل دریافت است. در صورتی که زن بخواد درخواست طلاق دهد، نمی تواند اجرت المثل خود را دریافت کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه حق طلاق زن می توانید از مشاوره های وکیل خانواده مورد اطمینان خود در گروه وکالت حقوقی امور خانواده موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *