عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

شرایط ارائه دادخواست الزام به ثبت ازدواج موقت چیست؟

[تعداد: 8    میانگین: 2.5/5]

شرایط ارائه دادخواست الزام به ثبت ازدواج موقت چیست؟

ازدواج از جمله اموری است که آثار مثبت و مطلوبی بر روی انسان دارد و همواره او را از پرتگاه گناه و رابطه ی نامشروع دور می سازد ، ازدواج در کشور های اسلامی ، به دو صورت دائم و موقت انجام می شود؛ در ازدواج دائم ، مدت ازدواج مادام العمر بوده و زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است ، در حالی که در ازدواج موقت که به آن صیغه گفته می شود ، مدت ازدواج مشخص و محدود بوده ، به گونه ای که با انقضای مدت آن ، صیغه ی عقد باطل می شود و زن و مرد نسبت به هم نامحرم خواهند شد اما اگر مواردی پیش آید که در ادامه به آنها می پردازیم ، زن می تواند دادخواست الزام به ثبت ازدواج موقت را به دادگاه تقدیم کرده و خواهان ثبت ازدواج موقت خود باشد .

حقوق زن در ازدواج دائم و موقت با هم تفاوت دارد ، در ازدواج دائم حق نفقه ، مهریه ، ارث و همخوابگی با شوهر برای زن محفوظ است در حالی که اگر زن ضمن عقد شرط نکرده باشد در ازدواج موقت ، تنها برای وی ، حق مهریه وجود خواهد داشت .

در کشور ، بیشترین مورد انجام ازدواج موقت مربوط به مردان متاهل می باشد ؛ لذا معمولا تمایلی به ثبت ازدواج موقت در دفاتر رسمی ثبت ازدواج وجود ندارد .

ثبت ازدواج موقت در دفاتر رسمی ازدواج و شناسنامه الزامی نیست و عدم ثبت آن جزء در سه مورد که مقنن به الزام ثبت آن دستور می دهد ، اجباری نخواهد بود .

شرایط ارائه دادخواست الزام به ثبت ازدواج موقت

قانون حمایت از خانواده در مواردی مانند ، باردار شدن زن در ازدواج موقت جهت تعیین هویت فرزند متولد شده ، توافق طرفین جهت ثبت ازدواج موقت و زمانی که زن ثبت ازدواج موقت را شرط ازدواج قرار داده باشد ، مرد را مکلف و موظف به ثبت رسمی ازدواج موقت می کند .

از این رو چنانچه چنین شرایطی در ازدواج موقت وجود داشته باشد ، شرایط طرح دادخواست الزام به ثبت ازدواج موقت مهیا خواهد بود و زن با مراجعه به شعبات دادگاه خانواده می تواند دادخواست الزام به ثبت ازدواج موقت خود را تقدیم دادگاه نماید .

در صورت اثبات ادعای زن و شامل بودن یکی  این سه مورد برای زن و خودداری کردن مرد از پذیرش ثبت ازدواج موقت ، ضمانت اجرای حقوقی و کیفری وجود دارد و مرد موظف به ثبت ازدواج موقت خواهد بود  .

در صورت عدم ثبت ازدواج موقت زن می تواند از مرد شکایت کیفری را در دادگاه مطرح نماید و مرد را به ثبت ازدواج موقت به یکی از سه دلایل موجه ، الزام نماید .

با ثبت ازدواج موقت ، مشکل فرزند دار شدن و زیر بار نرفتن مرد در ازدواج موقت تا حدی رفع می شود .

در صورت بروز مشکل در زمینه نکاح موقت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *