عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف به چه صورت است؟

[تعداد: 9   میانگین: 3/5]

مطالبه اجرت المثل ایام تصرف

برای مطالبه اجرت المثل ایام تصرف مانند هر دعوی حقوقی دیگری باید اقدام به ارائه دادخواست به مراجع قضایی نمود. در دادخواست اجرت المثل ایام تصرف که خواهان، به طور معمول مالک بیع یا ملک بوده و خوانده متصرف غیر قانونی آن می باشد، خواسته مبنی بر دریافت مبلغی تحت عنوان اجرت المثل برای مدت زمانی که ملک در تصرف فرد متصرف بوده بیان شده و تمامی شرایطی که می تواند در تعیین مبلغ اجرت المثل دخیل باشد بیان می شود. در مواردی که ارزش مادی اجرت المثل مشخص نیست، قبل از اقامه دعوی مطالبه اجرت المثل، باید قرار تأمین خواسته را برای تعیین اجرت المثل توسط کارشناس به شورای حل اختلاف ارائه نماید.

مراجعه به مرجع صالح برای رسیدگی به دادخواست اجرت المثلدادخواست اجرت المثل

افراد زیادی وجود دارند که برای اولین بار قصد طرح دعوا را دارند و از مراحل قضایی برای اقامه دعوای خود در مراجع قضایی مطلع نیستند. همین امر موجب سرگردانی آنها و آزمون و خطاهای بسیار و اتلاف وقت برای طرح پرونده می شود. یکی از اشتباه ترین اقدامات، استفاده از تجارب افراد غیر متخصص در این زمینه می باشد. زیرا قوانین و مسائل حقوقی تبصره ها و مواد بسیاری دارند که تشخیص روش، تنها در توانایی وکیل مجرب و با آگاهی از شرایط شخص می تواند انجام شود. تصویب ماده ۱۷۸ برنامه توسعه سوم باعث شد تا وکلای زیادی برای خدمت رسانی به مردم وارد این حرفه شده و با آموزش های خاص بتوانند بهترین راهنمایی را به متقاضیان ارائه نمایند.

ارائه دادخواست اجرت المثل ایام تصرف

ملکی

برای ارائه دادخواست اجرت المثل ایام تصرف برای دعاوی مطالبه زیر ۲۰ میلیون تومان می توان به شورای حل اختلاف و برای مبالغ بالاتر از آن به دادگاه های حقوقی مراجعه نمود. برای طرح دعوا نیاز به مستندات و مدارک لازم می باشد به صورتی که اولاً بر مالکیت مالک دلالت کند و ثانیاً تصرف غیر قانونی و خارج از قرارداد مستأجر بر ملک را تأیید نماید.

خواسته خواهان (مالک) مبنی بر مطالبه اجرت المثل در برگه دادخواست عنوان شده و ضمن آن مشخصات خواهان و خوانده و وکیل قانونی آنها باید به طور کامل ذکر شود. همچنین تعیین بهای خواسته نیز باید ذکر شود.

پس از تنظیم دادخواست و ارائه آن به دادگستری، مراحل قضایی رسیدگی به خواسته در مرجع ذی صلاح پیگیری خواهد شد.

در صورت نیاز به تنظیم دادخواست اجرت المثل می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *