عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

خواستگاری در قانون چه تعریفی دارد؟

[تعداد: 1   میانگین:  4/5]

خواستگاری در عرف

خواستگاری به معنای پیشنهاد ازدواج می باشد و در واقع  مقدمه ی ازدواج محسوب می شود. معمولا پیشنهاد ازدواج از طرف مرد می باشد ولی چنانچه پیشنهاد ازدواج از طرف زن باشد نیز مانعی ندارد. با توجه به عرف و آداب مرسوم در جامعه در مورد خواستگاری، حتی در صورتیکه پیشنهاد ازدواج به شکل خصوصی بین طرفین مطرح شود، تا زمانیکه خانواده های طرفین در آن مداخله نکنند، رسمیتی خواهد داشت.

خواستگاری در قانون

در قانون درباره ی مواردی از قبیل نحوه ی انجام درخواست ازدواج و ویژگی های آن چیزی گفته نشده و تصمیم گیری در مورد چگونگی این موارد را به طرفین خواستار ازدواج و عرف جامعه سپرده است. ولی  در ماده ۱۰۳۴ قانون مدنی برای زنی که از او خواستگاری می شود، این مورد را بیان نموده که  فقط می توان از زنی درخواست ازدواج نمود که دارای موانع نکاح نباشد. در واقع قانون موارد منع شرعی ازدواج از دیدگاه اسلام را از قبیل ازدواج با منسوبین نزدیک یا همان محارم مرد، ازدواج با زنی که در زوجیت مرد دیگری باشد، ازدواج با زنی که در عده طلاق رجعی مرد دیگری باشد، ازدواج با دو خواهر به صورت هم زمان و … که در مواد ۱۰۴۵ تا۱۰۶۱ قانون مدنی به عنوان موانع نکاح به صورت مفصل بیان نموده است.

همچنین با توجه به ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی که برای طرفین نامزدی، حق به هم زدن نامزدی را قائل شده است زیرا وعده ازدواج علقه زوجیت ایجاد نمی کند، چنین استدلال می شود که درخواست ازدواج از زنی که درخواست سابق خود را قبول کرده باشد، منعی ندارد و بنابراین چنانچه این درخواست از زنی که درخواست ازدواج شخص دیگری را قبول کرده باشد، منجر به ازدواج گردد این ازدواج عدول ضمنی از خواستگاری و نامزدی قبلی تعبیر می گردد و این ازدواج صحیح و بدون اشکال است و برای زن و خواستگار جدیدش تکلیفی ایجاد نمی کند. البته این عمل از نظر کلیه مذاهب اهل سنت مطلقا حرام می باشد و حرام بودن آن را مستند به احادیثی از پیامبر درباره ی این موضوع می دانند.

موارد منع خواستگاری

با توجه به مطالب گفته شده در مورد اینکه چه مواردی موجب منع نکاح زن و به عبارتی منع خواستگاری می شوند، کسی که به صورت آگاهانه و  به عمد از زنی خواستگاری کند که طبق قانون درخواست ازدواج از او ممنوع باشد ، این عمل وی وی غیر مجاز تلقی می شود. در صورتی که خواستگاری غیر مجاز موجب خسارت های مادی و معنوی به یک زن شود، زن می تواند از مردی که از او درخواست ازدواج به صورت غیر مجاز نموده جبران خسارتهای وارده را مطالبه نماید.

حتی چنانچه در برخی موارد خواستگاری غیر مجاز یک مرد از زنی مصداقی از تعرض و مزاحمت یا انجام عمل های خلاف منزلت زن باشد، با استناد به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی  که در آن تعارض و مزاحمت یا توهین به زنان و اطفال در مکانهای عمومی و معابر جرم محسوب می شود، می توان آن مرد را به دو تا شش ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *