عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

حکم صغیر ممیز چیست؟

[تعداد: 94   میانگین: 2.7/5]

حکم صغیر ممیز چیست؟

یکی از تقسیم بندی افرادی که شامل قانون حجر ( قانونی که بر اساس آن افراد صغیر ، مجنون و فاقد ادراک و عقل کافی که توانایی اداره ی اموال خود را ندارند ، جهت صیانت از اموال خود باید قیم داشته باشند ) می شود ، مربوط به افراد صغیر است که اهلیت گرفتن حق خود را ندارند و به علت سن کم نباید در هیچ معامله ای شریک شوند ، حکم صغیر در قانون مشخص شده است لذا در این مقاله حکم صغیر ممیز مورد بررسی قرار می گیرد .

در قانون خود افراد صغیر به دو دسته تقسیم می شوند :

  • صغیر ممیز
  • صغیر غیر ممیز

صغیر غیر ممیز

صغیری است که هیچگونه قدرت درک و تشخیص ندارد و نمی تواند هیچ امری را از هم جدا کند ، همه ی بچه های زیر ۳ سال از این نوع هستند ، این صغیر نمی تواند نفع و ضرر خود را تشخیص دهد و انجام هر نوع معامله با او باطل است و قیم وی می تواند با رعایت مصالح او و به جای او در معامله شریک شود.

صغیر ممیز

در شرایط صغیر ممیز این فرد تا حدی فهم و درک محدودی از انجام معامله دارد و میتواند ضرر و نفع خود را تشخیص دهد اما باز باید با اجازه ولی و قیم خود در معامله ای شریک شود و شرط صحیح بودن معامله با صغیر ممیز ، اذن ولی و قیم او است  ، اما اگر صغیر ممیز ، بدون اجازه ی ولی اقدام به خرید یا فروش یا معامله ای کند ، آن معامله باطل نیست ، بلکه غیر نافذ است و قیم می تواند با آگاه شدن از معامله آن را رد یا قبول کند ، در صورت قبول قیم ، معامله صحیح و در صورت رد او ، ابطال خواهد شد.

صغیر ممیز تنها می تواند در معامله ای که برای او ضرری نخواهد داشت ، بی اذن قیم وارد گردد .

در ماده ی ۱۲۱۲ قانون مدنی آمده است که معاملات صغیر تا حدی که مربوط به امور مالی باشد باطل است ، مگر آنکه صغیر ممیز طبق عرف معامله ای را انجام دهد یا ملکی را به تملک خود در آورد که به مصلحت وی باشد.

اما در صغیر غیر ممیز چون هیچ گونه قدرت تشخیص ندارد و اراده حقوقی ندارد ، انجام هر معامله گر چه به نفع وی هم باشد ، باطل است .

در قانون حجر چه اهدافی دنبال شده اند؟

در تمام موارد قانون حجر ، هدف از وضع قوانین حمایت از کسانی است که شامل این قانون می شوند تا به طور کامل تحت حمایت قانون قرار گیرند تا در صورت تغییر شرایط آنان ، خود بتوانند عهده دار وظایف خود باشند لذا در طول این مدت ، قیم باید به عنوان یک ناظر و امانتدار نسبت به احقاق حقوق محجور تلاش کند و طبق قانون همه ی امور او باید به مصلحت فرد محجور باشد .

ناگفته نماند که همه‌ی اعمال قیم توسط قانون زیر نظر گرفته می شود و این طور نیست که محجور به حال خود رها شود تا قیم هر جور که بخواهد با او رفتار کند بلکه باید در چارچوبی که قانون برای او مشخص کرده عمل کند و وقتی صغیر به سن قانونی رسید دیگر مسئولیت از قیم سلب خواهد شد .

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *