عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

حکم جرم نشر اکاذیب رایانه ای چیست؟

حکم جرم نشر اکاذیب رایانه ای چیست؟

نقش رایانه و اینترنت در جهان امروزی چیزی نیست که بتوان آن را به سادگی به فراموشی سپرد ، بسیار از فعالیت های اجتماعی و اقتصادی مردم جهان امروزه به همین رایانه گره خورده است ، اما گسترش این امر با بروز مشکلات فراوانی همراه بوده است که یکی از آنها نشر اکاذیب رایانه ای در فضای مجازی است که خواهیم دید از نظر قانونی چه حکمی در پی خواهد داشت. 

اکاذیب از ریشه ی کلمه کذب یعنی دروغ به دست می آید و در آن امری برخلاف واقعیت آن جلوه داده خواهد شد، نشر دادن هم که به معنای منتشر کردن و تکثیر و گسترش می باشد ، بنابراین نشر اکاذیب به معنای گسترش دادن و انتشار مطلبی خلاف واقعیت آن معنی می دهد.

نشر اکاذیب در گذشته ها بیشتر از طریق نوشته ها و نشریات صورت می گرفت اما در زمان حال با گسترش هر چه بیشتر فضای مجازی ، نشر اکاذیب هم شکل و هم شیوه ی جدیدی به خود گرفته است ، به طوری که هیچ منبع درستی در فضای مجازی برای تشخیص واقعیت از دروغ نمی تواند به کاربران کمک کند و تشخیص را غیر ممکن کرده است.

نشر اکاذیب رایانه ای

در ماده ی ۶۹۸ تعزیرات قانون مجازات اسلامی آمده است که هر کس با نیت ضرر زدن به دیگران اقدام به نشر اکاذیب کند ، مجرم است، در این ماده که مصوب ۱۳۷۵ می باشد به صراحت آمده است ، هر کس با هدف ضرر به دیگری یا برهم زدن افکار عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا عریضه ، اکاذیبی را منتشر کند ، اعم از اینکه ضرر مادی یا معنوی وارد شود یا وارد نشود ، مجرم شناخته شده و به حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می گردد.

قانون موضوع مطلق بودن در نشر اکاذیب را جرم می داند و وقوع ضرر را شرط مطلق تحقق جرم نمی داند و همین که کسی اقدام به نشر دروغی برخلاف واقعیت کند ، جرم او مشهود است لذا ضرر رسیدن به کسی هدف و اساس جرم نخواهد بود .

نشر اکاذیب رایانه ای در قانون 

آنچه در قانون مجازات جرایم رایانه ای به عنوان نشر اکاذیب رایانه ای آمده است ، در مورد کسانی به کار برده شده که اقدام به انتشار خبر کذب و دروغی در فضای مجازی کنند و از این طریق اذهان عمومی را تشویش کنند ، از این رو مجرم محسوب می شوند و باید در برابر قانون پاسخگوی عمل خود باشند و بسته به اینکه کار آنان نسبت به چه کسانی بوده است و در چه نوع فضایی منتشر داده اند ، روش های مجازات مختلفی برای آنها در نظر گرفته می شود.

ماده ی ۱۸ قانون جرائم رایانه ای مصوب ۱۳۸۸ ، مقرر کرده که هر کسی که نسبت به نشر دروغ در فضای مجازی اقدام کند حتی اگر به ضرر مادی و معنوی کسی نباشد به حبس از ۹۱ روز تا دو سال و جزای نقدی و یا هر دو محکوم می گردد.

جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی

در نشر اکاذیب منظور از این نشر و گسترش دروغ آن است که نشر دهنده مطالبی را که می داند ، حقیقت ندارد به عمد در مورد افراد و اشخاص به صورت کذب شایع می کند و خود می داند که این مطالب از پایه و اساس ، دروغ و کذب هستند و با انتشار آنها می خواهد به هدفی که مد نظر خود بوده ، دست پیدا کند.

در جرم نشر اکاذیب وسیله نشر چندان مهم قلمداد نمی شود چون معمولا این کار توسط فضای مجازی انجام میگیرد که سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار بالا می باشد.

داشتن سوء نیت در جرم نشر اکاذیب شرط اساسی محسوب می گردد و چنانچه مرتکب قصد دروغ و ضرر زدن به کسی را نداشته باشد و بتواند اثبات کند که گمان میکرده موضوعی که به شخصی منتسب شده ، حقیقت داشته است و از کذب بودن آن بی اطلاع بوده ،  دیگر عمل وی شامل جرم نشر اکاذیب نخواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم افترا و نشر اکاذیب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل جرم توهین مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاورهیا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *