عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

حق حضانت صحیح است یا تکلیف حضانت؟

[تعداد: 4   میانگین: 2.8/5]

حق حضانت صحیح است یا تکلیف حضانت ؟

هنگامی که یکی یا هر دوی والدین فوت کنند ،  والدین از یکدیگر جدا شوند و یا اینکه صلاحیت به دلایلی ، نگه داری از فرزند خود را نداشته باشد ، مسئله حضانت از فرزند موضوعیت پیدا می کند ، از این در این مقاله بر آن شدیم تا  بررسی کنیم که حضانت حق والدین است یا تکلیفی که به آنها  واگذار شده است . به عبارتی تکلیف حضانت صحیح است یا حق حضانت ؟ 

تکلیف حضانت

در رابطه با تکلیف حضانت یا حق بودن آن می توان  گفت که بر اساس ماده ی ۱۱۶۸ قانون مدنی ، نگه داری از فرزندان هم حق و هم تکلیف والدین است ، لذا از این ماده قانونی می توان برداشت نمود که مسئله ی حضانت هم حق والدین و هم تکلیفی است که برعهده ی آنها قرار دارد .

حضانت را نمی توان تنها حق دانست زیرا حق قابل انتقال است و فرد به راحتی می تواند قرارداد خصوصی در رابطه با آن منعقد نماید و یا اینکه حق خود را ساقط و به دیگری انتقال دهد ، از سوی دیگر حضانت را تنها نمی توان تکلیف و حکم قانونی دانست زیرا حکم ، اوامر قانون گذار است که به موجب آن به طور مستقیم کاری را مباح یا واجب و ممنوع می کند  که در این صورت اولویت والدین نسبت به دیگران مد نظر نخواهد بود بلکه اولویت در زمره ی احکام یا قوانین امری قرار است .

تکلیف حضانت و حق حضانت در قانون 

با توجه به موارد اشاره شده می توان گفت که حضانت ، بی اعتباری قرارداد راجع به واگذاری یا اسقاط آن و پرداخت وجه التزام از سوی پدر و مادر است که در صورت خودداری از انجام تکلیف ، می توان مکلف ( پدر و مادر ) را ملزم نمود ، بر همین اساس در ماده ی ۱۱۷۲ قانونی مدنی ذکر شده است که والدین حق ندارند در مدتی که حضانت فرزند را بر عهده دارند ، از نگه داری او خودداری کنند ، لذا در صورت امتناع ، می توان والدین را به انجام تکلیف ملزم نمود .

در ماده ی ۱۱۷۵ قانونی مدنی آمده است که جز در موارد قانونی که به صلاح فرزند است ، دادگاه نمی تواند والدین را از حق حضانت محروم سازد ، در نتیجه والدین می توانند حق خود را از دادگاه مطالبه کرده و نمی توانند در قبال اجرای تکالیف خود برای حضانت دستمزدی طلب نمایند زیرا این مسئله تکلیف آنها است  .

حکم حضانت برای مادر اجباری نیست و می تواند برای آن اجرت طلب نماید و در صورت استنکاف مادر از پذیرش حضانت فرزند ، دادگاه پدر را ملزم به آن خواهد کرد .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *