عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

حقوق زن در ازدواج دوم شوهر چیست؟

[تعداد: 25   میانگین: 2.5/5]

حقوق زن در ازدواج دوم شوهر چیست؟

در مواقعی که مرد ازدواج مجدد می کند ، حقوق زن در ازدواج دوم شوهر محفوظ است و دو حق برای زن اول ایجاد میشود :

  • اجرای عدالت از سوی شوهر
  • حق طلاق

در ازدواج دوم ، وظایفی که بر عهده همسر ایجاد میشود در مسئله ی اجرای عدالت از سوی شوهر ، عمدتا بیشتر از نظر سطح احساس مسئولیت پذیری شوهر خواهد بود  ، اگر زن قصد ادامه زندگی با شوهر خود را داشته باشد باید شوهرش شرایطی برای زنان خود ایجاد کند که هیچ کدام از زنان نسبت به هم برتری نداشته باشند یعنی در خوراک ،پوشاک و مسکن بین زنان خود رعایت عدالت را داشته باشد و در معاشرت با زنان نیز رعایت عدالت انجام شود. دادگاه اجرای مساوات بین زنان را از نظر مالی مورد توجه قرار می دهد اما از نظر معاشرت مبنای حق قرار نمی دهد ، تا زن بتواند با تکیه بر این بی عدالتی تقاضای طلاق کند.

حقوق زن در ازدواج دوم شوهر

در هر نوع ازدواجی مرد موظف است نفقه زن را بپردازد ، اگر در ازدواج مجدد از طرف شوهر نسبت به همسر اول بی مهری شده و در تامین آسایش و رفاه همسر اول کوتاهی شود ، زن اگر نتواند از راه گفتگو با همسر درخواست خود را اجابت کند ، می تواند از طریق دادگاه اقدام کند ، در صورت لزوم او حتی میتواند با ادامه زندگی با همسر نیز تقاضای مهریه را داشته باشد که همه بر عهده ی مرد می باشد.

تا زمانی که زن در نکاح مرد باقی بماند نفقه بر عهده ی مرد خواهد بود و اگر از این کار سر باز زند مسئولیت هایی متوجه او خواهد شد ، حقوق زن در ازدواج دوم شوهر باید به طور کامل رعایت گردد تا حقی از وی از بین نرود  .

اگر مرد به وظایف نسبت به همسر اول بی توجه باشد ، اعم از ندادن نفقه و تهیه نکردن لوازم آسایش و آرامش زن ، زن میتواند در دادگاه علیه او شکایت کرده و در صورت عدم پرداخت توسط مرد ، حتی او را به زندان اندازد.

مهریه زن اول در صورت ازدواج دوم مرد

مهریه چه در قران و چه در عرف ، حق زن است و به عنوان دوستی و هدیه به زن شناخته می شود ، لذا در صورتی که در ازدواج دوم همه ی حق و حقوق همسر اول توسط مرد نادیده گرفته شود ، زن میتواند بر تکیه بر آن نسبت به دریافت حقوق خود اقدام کند.

معمولا در چنین مواردی که در ازدواج دوم مرد ، همسر اول ،اقدام به شکایت کرده با حفظ آرامش و ایجاد فضایی کاملا دوستانه می توان به تفاهمی رسید که در آن هر دو طرف به خواسته های خود رسیده و آرامش و آسایش را از هم سلب نکنند، به همین خاطر ، این راه بهترین واکنش به این نوع از ازدواج مرد خواهد بود ،در غیر این صورت با ایجاد جوی متشنج فقط کانون خانواده بیشتر متزلزل شده و از هم پاشیده خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه قوانین ازدواج دوم می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *