عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

حضانت خواهر در صورت فوت والدین با کیست؟

[تعداد: 2   میانگین: 2.5/5]

حضانت خواهر در صورت فوت والدین با کیست؟

حضانت به معنی نگه داری و تربیت فرزند است ، لذا زمانی موضوعیت خواهد داشت که یکی یا هر دوی والدین فرزند فوت کنند و یا اینکه والدین در اثر طلاق از یکدیگر جدا شوند ، مسئله ی حضانت به دلیل تاثیر آن در پرورش و تربیت فرزند بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد ، به همین دلیل در انتخاب فردی که حضانت فرزند را قبول می کند ، قانونگذار با مواد قانونی و با اختیار دادن به دادگاه توجه بسیاری به این موضوع مبذول داشته است ، از این رو در این مقاله به بررسی حضانت خواهر در صورت فوت والدین پرداخته شده است .

حضانت خواهر

هنگامی که از حضانت خواهر در صورت فوت والدین صحبت می شود ، بدین معنی است که این دختر ، خواهر یا برادری بزرگتری دارد که در ارتباط با حضانت خواهر خود مدعی حضانت می باشند و می خواهد در رابطه با حضانت وی اطلاعات لازمه را کسب نمایند .

در رابطه با حضانت خواهر می توان گفت که باید دید خواهر در چه سنی قرار دارد ، زیرا در مورد دختری که به سن ۹ سال تمام رسیده است ، دیگر موضوع حضانت مطرح نیست و وی می تواند انتخاب نماید که با چه کسی زندگی کند اما اگر کمتر از ۹ سال سن دارد ، با فوت والدین او ، حق حضانت دختر به پدربزرگ یا همان جدی پدری او خواهد رسید که در صورت زنده نبودن جد پدری و یا عدم صلاحیت نگه داری جد پدری از خواهر ، یکی از نزدیکان درجه ۱ پدری یا مادری می توانند حضانت او را بپذیرند .

اگر دختری که خواهر یا برداری دارد و والدین او فوت کنند ، خواهر و برادر بزرگتر در صورتی که صلاحیت نگه داری از خواهر کوچکتر خود را داشته باشند ، می توانند حضانت او را به مانند جد پدری از دادگاه خواهان باشند ، از سوی دیگر اگر دختر به سن ۹ سال تمام رسیده باشد خود می تواند تعیین نماید که با خواهر یا برادر بزرگتر و یا اینکه جد پدری زندگی کند و در این زمینه مختار خواهد بود .

حضانت دختر در قوانین مدنی

حضانت خواهر در رابطه با نگه داری و تربیت او می باشد و با مسئله قیومیت که مربوط به اداره ی امور مالی خواهر می باشد فرق دارد .

با توجه به موارد اشاره شده می توان نتیجه گرفت که حضانت دختر بر عهده ی پدر و مادر می باشد که با فوت هردوی آنها این حضانت به جد پدری در صورت صلاحیت داشتن خواهد رسید ، در هر صورت چنانچه جد پدری توانایی نگه داری از دختر را نداشته باشد ، خواهر یا برادر بزرگتر آن دختر با احراز صلاحیت خود می توانند ، حضانت خواهر خود را قبول نمایند .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

یک پاسخ به “حضانت خواهر در صورت فوت والدین با کیست؟”

  1. محمد جواد کاتب صابر گفت:

    سلام خواهری دارم محجور بوده ونزدیک به ۶۵ سال سن داره هفتا برادر دارد که همگی کارمند هستند ایا برای نگهداری این خواهر میشود ظبق قانون دادگاه حمایت از خانواده نفقه در نظر بگیرد چنانچه میشود نفقه برقرار نماید لطفا مرا راهنمایی بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *