عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جنبه عمومی نزاع دسته جمعی چیست؟

[تعداد: 7    میانگین: 2.4/5]

جنبه عمومی نزاع دسته جمعی چیست؟

بر طبق قانون تعزیرات هر کس اقدام به نزاع دسته جمعی کند و از شرکت کنندگان در نزاع باشد ، بر حسب قانون تعیین شده به مجازات حبس یا پرداخت دیه محکوم می شود اما باید دید ، جنبه عمومی نزاع دسته جمعی چیست و در قانون برای آن چه کیفری در نظر گرفته شده است.

جنبه عمومی نزاع دسته جمعی 

در رابطه با جنبه عمومی نزاع جمعی می توان گفت که بر طبق ماده ی ۶۱۵ قانون تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵ ، هر گاه افرادی اقدام به نزاع دسته جمعی کنند به حبس و پرداخت دیه مقرر در قانون محکوم می شوند و این مجازات حبس به خاطر جنبه عمومی جرم قرار داده شده است در واقع اقدام نزاع کنندگان از آنجا که مخل آسایش و نظم عمومی جامعه شده ، جنبه عمومی پیدا می کند و ایجاد درگیری در جامعه باعث مجازات حبس می شود و برابر ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی ، این مجازات حبس غیر قابل گذشت خواهد بود.

در موضوع دعاوی نزاع دسته جمعی اگر افراد درگیر در نزاع از یکدیگر شکایتی نداشته باشند و رضایت دهند در هر صورت دادستان می تواند با توجه به همین جنبه عمومی جرم آنها را تحت تعقیب قرار دهد و مجازات حبس را برای آنها در نظر بگیرد.

جنبه قانونی نزاع دسته جمعی

در نزاع دسته جمعی حتی اگر باعث ایجاد ضرب و جرح به دیگری نشود اما اگر  بر اثر نزاع به اموال کسی خسارت وارد شود یا باعث ایجاد وحشت بین مردم گردد ، قانونگذار اعلام کرده که جنبه عمومی جرم مورد توجه قرار می گیرد و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا دو سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود. 

قانونگذار در ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی بیان می کند که هر کس با ایجاد هیاهو و جنجال و ایجاد حرکات غیر متعارف و تعرض به افراد آسایش جامعه را بر هم زند و مردم را از کسب و کار خود باز دارد به حبس از ۳ ماه تا یک سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

با توجه به این موارد قانونی میتوان نتیجه گرفت که جنبه عمومی جرم نزاع دسته جمعی از آنجا که باعث ایجاد خلل در نظم جامعه می شود ، مرتکب آن به عنوان یک مجرم توسط قانون قابل تعقیب و مجازات خواهد بود .

آمار نشان می دهد که بیشتر مرتکبین به نزاع دسته جمعی جوانان هستند که این امر به نوع تربیت و فرهنگ حاکم بر خانواده ها بر می گردد و این مقوله که صبر و شکیبایی آنطور که باید باشد به آنها تفهیم نشده است  و باعث بروز مشکلات فراوانی برای این جوانان و جامعه خواهد شد که گاهی برای جبران این مشکلات هم جامعه و هم خود فرد تاوان سنگینی را خواهد پرداخت، پس با داشتن صبر و بردباری میتوان از بروز بسیاری از این مشکلات و عواقب آن جلوگیری کرد.

در صورت نیاز به وکیل برای دعاوی شرکت در نزاع دسته جمعی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *