عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جعل گواهی استشهاد چه مجازاتی دارد؟

[تعداد: 9   میانگین: 3.4/5]

جعل گواهی استشهاد چه مجازاتی دارد؟

درخواست استشهاد در دادگاه زمانی برای فردی صادر می گردد که شخص حقی را برای خودش مسلم بداند و از دارای حق بودن خود اطمینان داشته باشد در این صورت دادگاه از وی درخواست استشهاد محلی را خواهد داشت اما اگر شخص بخواهد حق کسی را از بین ببرد اقدام به تهیه استشهاد جعلی خواهد کرد و باید دید جعل گواهی استشهاد چه مجازاتی برای جاعل در پی خواهد داشت.

جعل گواهی استشهاد

در رابطه با جعل گواهی استشهاد می توان عنوان نمود که در گواهی استشهاد که صورت محلی دارد و باید توسط کسانی که با شخص آشنایی دارند صادر شود و حقانیت حقی را برای وی به اثبات می رساند افرادی که گواهی استشهاد را امضا می کنند باید به موضوع مطرح شده اطلاع کافی داشته باشند.

در جعل استشهادیه که با هدف فریب دادن دادگاه ایجاد می شود فرد می خواهد حقی را باطل یا باطلی را برای خود حق قلمداد کند و این کارش مشمول حرم جعل می باشد ، جرم جعل استشهادیه از نوع فیزیکی معنوی حرم جعل می باشد و چون استشهادیه سندی غیر رسمی می باشد مجازاتی متناسب با جرم برای جاعل در نظر گرفته می شود.

اگر با ارائه استشهادیه جعلی فرد بخواهد از آن استفاده شخصی کند مجازات حبس سه ماه تا دو سال و جریمه نقدی یک ملیون  تا دوازده ملیون ریال برای وی در نظر گرفته می شود اما اگر قصدش ایجاد ضرر به نهادی دولتی باشد نهایت مجازات برای جاعل توسط قانون در نظر گرفته می شود.

جرم جعل استشهادیه

در جرم جعل استشهادنامه اگر ضرر مادی به کسی وارد نشود و شاکی تیز وجود نداشته باشد جرمی متوجه جاعل نخواهد بود و تنها باطل اعلام می شود و دیگر محل اعتنا قرار نمی گیرد و در نزد دادگاه موضوعیت نخواهد داشت.

در جعل استشهاد نامه چون سندی غیر رسمی محسوب می شود برای امضا کنندگان نیز موضوع جرم در صورت عدم ضرر مادی موضوعیت نخواهد داشت اما قانون شهادت دروغ در محضر دادگاه رسمی را جرم شناخته و برای مرتکب به این جرم شلاق و مدت حبس تعیین شده را مقرر دانسته است.

اگر بر اساس استشهاد کذب حکمی صادر گردد و بعد از صدور رای کذب بودن استشهاد اثبات شود آن حکم ابطال خواهد بود و حکم هیچ اثری نخواهد داشت و اگر بر اثر این استشهاد کذب ضرری مادی به فردی وارد شود امضا کنندگان این استشهاد مسئول جبران ضرر وارد شده خواهند بود زیرا جعل گواهی استشهاد از جرائم عمدی محسوب می شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *