عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جعل سند رسمی چه مجازاتی دارد؟

[تعداد: 39   میانگین: 2.9/5]

جعل سند رسمی چه مجازاتی دارد؟

جعل به معنای ساختن و دگرگون کردن  اسناد می باشد به گونه ای که به ضرر فرد دیگری باشد و بر خلاف واقعیت ایجاد شده باشد و با روشهایی ایجاد شده باشد که قانون به کار گیری آنها را جرم بداند بنابراین این جرم بیشتر در مورد اسناد رواج دارد اما جعل سند رسمی چه مجازاتی دارد.

جرم جعل سند رسمی

در رابطه با جعل سند رسمی می توان عنوان نمود که طبق طبقه بندی اسناد به دو نوع عادی و رسمی به دلیل اهمیت اسناد رسمی و جایگاه آنها جرم جعل بیشتر در مورد این اسناد واقع می گردد.

جعل در اسناد و مکتوبات چه شامل خلق کردن سند و یا خراشیدن و تراشیدن ، تغییر مکتوبات آن، تغییر در تاریخ ، الصاق نوشته دیگر، جعل مهر و امضا و غیره در قانون جرم محسوب می گردد.

جعل در اگر در اسناد عادی انجام گیرد مجازات جاعل حبس از ۶ ماه تا دو سال خواهد بود و برای وی جزای نقدی از ۳ تا ۱۲ ملیون ریال در نظر گرفته خواهد شد.

جرم جعل به دلیل ماهیت عمومی و جنبه اجتماعی غیر قابل گذشت می باشد و احکام آن در قانون پیش بینی شده و با  به وجود آمدن مصادیق جدید در این جرم احکام نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

قانون مجازات جعل کننده اسناد رسمی را علاوه بر جبران خسارتی که از جعل وی ناشی گردیده او را به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ۳ تا ۱۸ ملیون ریال جزای نقدی و یا هر دو قرار داده است.

به دلیل محترم بودن مالکیت خصوصی افراد بر اموال خود در جامعه هیچ کس حق تعرض به اسناد رسمی این مالکیت را نخواهد داشت.

جعل سند رسمی در قانون

قانون هم سازنده جعل و هم استفاده کننده از سند جعلی را مستحق مجازات می داند و این مجازات را به شرط آگاهی داشتن از  جعل بودن سند اعمال می دارد.

در صورتی که عمل جعل اسناد از طرف کارمندان دولت یا مامورین دولتی صورت گیرد مجازات سنگین تری نسبت به افراد عادی برای آنها در نظر گرفته می شود و برای همیشه از خدمات دولتی انفصال می گردند.

در تقسیم بندی جرائم جعل ملاکهای متفاوتی وجود دارد و بسته به نوع سند یعنی رسمی یا عادی بودن و جعل توسط افراد عادی یا کارمند دولت بودن و همچنین جعل مادی یا معنوی مجازاتها و احکام آن متفاوت خواهد بود.

به دلیل پیشرفت فناوری و استفاده از فناوریهای جدید در جرم جعل مصادیق بیشتری به این جرم اضافه شده می باشد و تشخیص جعل این اسناد با توجه به استفاده از وسایل و امکانات جدید فقط با ارجاع به کارشناسان مربوط به این حوزه امکان پذیر شده است.

اگر جرم جعل در مورد اسناد دولتی و یا مهر و امضای مسئولین و وزرا و قضات صورت گیرد مجازات سنگینی برای جاعل که شامل حبس تا ۱۰ سال نیز می باشد برای وی در نظر گرفته می شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم سند رسمی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *