عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جعل امضا پشت چک چه مجازاتی دارد؟

[تعداد: 16   میانگین:  2.8/5]

جعل امضا پشت چک چه مجازاتی دارد؟

جرم جعل می تواند خود مقدمه ای برای ارتکاب برخی دیگر از جرایم مانند جرم کلاهبرداری باشد ، هنگامی که مجرمی امضای یک چک را جعل می کند ، دو حالت دارد ، جاعل یا امضای صاحب چک را شبیه سازی می کند و یا اینکه امضایی غیر از امضای صاحب چک را در چک درج خواهد کرد که در مورد شبیه سازی کردن امضای چک ، معمولا جاعل از آشنایان صاحب چک می باشد ، در این مقاله به بررسی  مجازات جعل امضا پشت چک پرداخته شده است .

جعل امضا پشت چک 

در رابطه با جعل امضا پشت چک می توان گفت  ، فردی که به جعل امضا پشت چک اقدام می کند ، به جرم علیه آسایش عمومی شناسایی و معرفی می شود زیرا با این عمل اعتماد مردم نسبت به اسناد و نوشته های خصوصی و عمومی سلب شده و مخل آسایش عموم مردم می گردد .

جرم جعل ، تقلب در حقیقت یک سند ، نوشته یا چیزی دیگر تعریف شده است .

از مصادیق جعل می توان به ساختن نوشته یا سند ، ساختن مهر یا امضا ، خراشیدن ، تراشیدن ، قلم بردن ، الحاق یا محو و اثبات یا سیاه کردن ، تقدیم و یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی ، الصاق نوشته ای به نوشته ی دیگر و  … اشاره نمود .

هنگامی که امضاء پشت چک جعل می شود ، اگر امضا شبیه سازی شود ، مشخص می شود که فرد جاعل آشنا می باشد ، لذا راحت تر می توان مجرم را به دام انداخت اما زمانی که امضاء پشت چک با امضایی غیر از امضا صاحب چک امضا می شود ، مشخص می شود که جاعل غریبه است و به دام انداختن وی مشکل تر خواهد بود.

مجازات جعل امضا پشت چک 

 مجازات جعل امضا پشت چک مطابق با ماده ی ۵۳۶ قانون تعزیرات که برای ارتکاب جعل در اسناد یا نوشته های غیر رسمی مانند چک ، مرتکب را علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و یا به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد کرد ، از این رو هنگامی که جاعل به جعل امضا پشت چک اقدام می کند با توجه به تشخیص و تعیین دادگاه به حبس مقرر و یا جزای نقدی محکوم خواهد شد .

از آنجا که در قانون و رویه ی قضایی راه و روشی جهت جلوگیری از جعل امضا وجود ندارد ، بهتر است که صاحبان چک از امضای پیچیده و منحصر به فرد استفاده کنند و یا اینکه دسته چک خود را از دسترس دیگران خارج نمایند .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *