عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

آیا جعل امضا در ثبت شرکت، باعث انحلال شرکت می شود؟

[تعداد: 7    میانگین: 3.7/5]

آیا جعل امضا در ثبت شرکت، باعث انحلال شرکت می شود؟

در هر نوع شراکتی اراده شرکا به شراکت باعث ایجاد و تشکیل شرکت می گردد و انحلال این شراکت نیز باید با اراده شرکا صورت گیرد دلایل بسیاری باعث انحلال شرکت میگردد که ممکن است جعل امضای یکی از شرکا نیز از این موارد باشد ، از این رو در این مقاله جعل امضا در ثبت شرکت مورد بررسی قرار گرفته شده است .

جعل امضا در ثبت شرکت 

در رابطه با جعل امضا در ثبت شرکت می توان گفت که قانونگذار اساس تشکیل شراکت را اراده آزاد قرار داده است که برای کسب منافع مشترک اقدام به تشکیل شرکت می کنند و در تمام تصمیم گیریها باید همه شرکا دخیل باشند و اگر موضوعی بدون اطلاع از یکی از شرکا مطرح گردد و در پای سندی امضای وی جعل گردد آن شریک حق دارد مفاد سند را باطل اعلام دارد و شراکت خود را به پایان رساند.

با پایان دادن شراکت شریکی که امضای وی جعل شده است انحلال شرکت نیز اعلام می گردد ماده ی ۱۳۶ و ۱۶۱ و ۱۸۹ قانون تعزیرات به انحلال شرکت در صورت پایان دادن شراکت یکی از شرکا اشاره دارد و این حق را به همه شرکا داده است که اگر  امضای آنها جعل شود یا از آنها سوء استفاده شود این حق را دارند که انحلال شرکت را اعلام به اذهان عمومی اطلاع دهند.

اساس شراکت در هر شرکتی بر این مبنا می باشد که افراد در سود و زیان شرکت سهیم باشند و همه افراد در تصمیم گیریها شرکت داده شوند حال اگر امضای یکی از شرکا توسط دیگران جعل و در پای قراردادی انجام گیرد عناصر شراکت نادیده گرفته شده است و این کار موجب انحلال شرکت خواهد شد.

جعل امضا یکی از شرکا باعث می شود موضوع شراکت از بین رود و بعد از انحلال اموال و دارایی های شرکت به نسبت سهم افراد بین آنها تقسیم شود .

آیا انحلال شرکت در صورت اثبات جعل امضا در ثبت شرکت ممکن است؟ 

حق انحلال شراکت حقی می باشد که نمی توان از شرکا سلب کرد و نم توان شریکی را مجبور کرد که در اساسنامه شرکت حق انحلال را از خود سلب کند اما باید انحلال شرکت توسط هر شریکی که انجام می گیرد با دلایل و مدارک موجه باشد و عدم دخالت دادن یکی از شرکا در تصمیم گیریها و جعل امضای وی می تواند دلیل موجه ای برای اعلام انحلال باشد .

اما اگر جعل امضای یکی از شرکا بدون اطلاع تمام شرکا بوده و فقط یکی از شرکا اقدام به جعل کرده باشد شرکا باید شریکی که اقدام به جعل کرده را اخراج نمایند و دیگر به انحلال شرکت رای ندهند تقاضای اخراج باید در جلسه با حضور همه شرکا اعلام گردد و رای صادر و به وی ابلاغ گردد.

در اخراج شریک جعل کننده امضا باید سهم و اموال وی به او برگردانده شود و اصل شراکت بر جای بماند و یا شرکا سهم فرد اخراج شده را خریداری نمایند.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما