عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جرم مساحقه و زنا از نظر قانونی چه تفاوتی دارند؟

جرم مساحقه و زنا از نظر قانونی چه تفاوتی دارند؟

خداوند رحمان در قرآن اشاره می دارد که ازدواج کنید و از فقر نترسید که اگر مرد و زنی فقیر باشند با امر ازدواج کنند ، خدا به لطف خود آنان را بی نیاز خواهد کرد ، در این مقاله به بررسی جرم مساحقه و تفاوت آن با جرم زنا پرداخته می شود .

جرم مساحقه

جرم مساحقه نوعی رابطه نامشروع است که دو زن خواه مجرد یا متاهل با یکدیگر در جهت رفع میل جنسی انجام می دهند .

انجام عمل مساحقه در بین دو زن به مانند عمل دو مرد در لواط است با این تفاوت که در مساحقه دخولی انجام نمی شود ، از این رو با توجه به ماده ی ۱۲۹ قانون مجازات اسلامی ، به دلیل عدم دخول ، مجازات مساحقه برای زنان مجرد، صد ضربه شلاق خواهد بود اما اگر طرفین در مساحقه شوهر دار باشند ، مجازات آنان سنگسار است .

طبق ماده ی ۱۳۱ قانون مجازات اسلامی،  تکرار در جرم مساحقه موثر است به گونه ای که اگر مساحقه برای بار چهارم تکرار شود ، مجازات آن مرگ خواهد بود .

مجازات مساحقه برای فاعل و مفعول مساوی است .

جهت اثبات عمل قبیح مساحقه ، شهادت ۴ مرد عاقل و عادل و اقرار دو بار مساحقه کننده کافی خواهد بود .

چنانچه مساحقه کننده قبل از اقرار و شهادت شهود ، توبه نماید مستوجب مجازات نخواهد بود اما اگر پس از آن باشد توبه در اجرای مجازات فرد تاثیری نخواهد داشت .

زنا

رابطه نامشروع میان زن و مردی که با هم نسبت زناشویی ندارند ، زنا گفته می شود  .

چهار نوع زنا وجود دارد که عبارتند از :

  • زنا با محارم خویش : چنانچه مردی با محارم نسبی ( خونی ) خود مانند مادر ، خاله ، دختر و … زنا کند ، مجازات وی اعدام خواهد بود و اگر زن نیز راضی بوده باشد ، مجازات او نیز اعدام خواهد بود .
  • زنای به عنف : در این نوع زنا ، مرد به زور و تهدید زنی را به عمل زنا وادار می کند که در این صورت مجازات مرد ، حکم اعدام خواهد بود .
  • زنای محصنه : در این نوع زنا ، زن و مرد یا یکی از آنها متاهل هستند ، مجازات زنا برای زن و مرد ، صد ضربه شلاق و سپس سنگسار خواهد بود .
  • زنای غیر محصنه : در این نوع زنا ، طرفین زنا مجرد هستند که مجازات آنان صد ضربه شلاق خواهد بود و چنانچه عمل زنا تا چهار مرتبه تکرار گردد ، مجازات آنان حکم اعدام خواهد بود .

در همه این موارد ، عمل زنا زمانی حادث می شود که عمل دخول آلت مردانه در فرج یا مقعد زن به اندازه ی ختنه گاه باشد و چنانچه کمتر از حد ختنه گاه باشد ، عمل آنها رابطه نامشروع دون زنا است که مجازات آن ۹۹ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی تعیین می گردد .

اثبات عمل زنا نیز با شهادت ۴ مرد عاقل و عادل و چهار بار اقرار فرد زناکار قابلیت اثبات خواهد داشت .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم رابطه نامشروع می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *