عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جرم سوء استفاده از سفید امضا چیست؟

[تعداد: 10    میانگین: 2.3/5]

جرم سوء استفاده از سفید امضا چیست؟

عمل سفید امضا یا سفید مهر به این معنی است که ورقه ای از قبل امضا شده باشد به منظور اینکه بعدا نوشته ای در بالای آن درج شود ، اما کسی متقلبانه یا برخلاف توافق انجام گرفته در بالای مهر یا امضا مطالبی را وارد کند که به خواست خود او بوده نه بر اساس توافق انجام شده ، این کار جعل سفید امضا نامیده میشود و باید دید جرم جعل سفید امضا چیست و چه عواقبی برای مرتکب این جرم در نظر گرفته شده است لذا در این مقاله به بررسی ، سوء استفاده از سفید امضا پرداخته شده است .

سوء استفاده از سفید امضا

در رابطه با سوء استفاده از سفید امضا می توان عنوان نمود که در قانون ایران هر کس از سفید امضایی که به او سپرده شود یا به هر طریق بدست آورده ، سوء استفاده کند به یک تا سه سال حبس محکوم می گردد، قانون شرط تحقق جرم سفید امضا را وجود رابطه امانت قراردادی یا امانت قانونی بین طرفین میداند و کسی که جرم سفید امضا را مرتکب شود در امانت خیانت کرده و متصرف مال دیگری شده است.

قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۷۳ در فصل بیست و چهارم خود ، جرم سفید امضا را تحت عنوان خیانت در امانت مورد بررسی قرار داده است و مجرم را به حبس یک تا سه سال محکوم کرده است.

هر فردی که اقدام به سوء استفاده از سفید امضایی که به او سپرده شده کند و از این طریق کسی را تهدید یا مالی را تصاحب کند ، مستوجب مجازات خواهد بود اما اگر صاحب امضا به آن فرد مشروعیت قانونی بدهد، دیگر جرمی اتفاق نیفتاده است .

اما اگر کسی به زور و تهدید و اکراه فرد دیگری را مجبور کند تا به او سفید امضا دهد تا از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند ، دیگر این جرم از دایره خیانت در امانت خارج می شود و موضوع تحت عنوان دیگری به عنوان جرم بررسی خواهد شد و مجازات بیشتری برای مرتکب اعمال خواهد گردید.

اهمیت جرم جعل سفید امضا در قانون

در جرم سفید امضا حتی اگر متن سفید امضا طبق توافق طرفین تنظیم شود اما مبلغ درج شده متفاوت از آنچه که توافق شده باشد ، نوشته شود باز جرم سفید امضا محقق گردیده است.

در صورتی که سفید امضایی به کسی سپرده شود و او آن سفید امضا را به  دیگری تحویل دهد و او در آن سوء استفاده کند ، جرم این شخص دیگر خیانت در امانت نیست ، بلکه جعل انجام داده و به عنوان یک جاعل مجازات می شود.

در قانون مطلبی که در سفید امضا ذکر شده ، چندان مهم قلمداد نمی شود ،مگر آنکه ضرر بسیاری به صاحب امضا از این ناحیه وارد گردد ، قانون ذکر مطالب برخلاف توافق طرفین در بالای سفید امضا را موضوع تحقق جرم می داند و این کار باعث بطلان آن سند خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *