عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

جرم جعل امضا چگونه قابل اثبات است؟

[تعداد: 144   میانگین: 2.3/5]

جرم جعل امضا چگونه قابل اثبات است؟

همه ی اسناد مربوط به اموال منقول ، غیر منقول وتشخیص هویت و امثال آن، به امضا نیاز دارند. ازامضا ممکن است گاهی اوقات توسط برخی افراد به منظور جعل و کلاهبرداری ، سوء استفاده شود. طبق قانون جعل امضا، جرم محسوب می شود. برای هر جرم جعل امضا دو عمل کیفری وجود دارد: یکی عمل جعل امضا و دیگری عمل استفاده از امضای جعلی. برای مجازات شخص متهم به جعل امضا ابتدا بایستی به اثبات جعل امضا پرداخت. بر اساس بند ۱۱ ماده واحد قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، متهم می تواند به پرسش های مرجع های کشف جرم که ارتباطی با موضوع جعل امضا ندارد، خودداری کند.

انتشار کتاب

روش های اثبات جعل امضا

در جعل امضا ، امضای جعلی روی اسناد و مدارک هویتی و شناسایی، قولنامه، چک ، سند املاک منقول و غیرمنقول و … می باشد. در مواردی که شخص جاعل در جعل امضا به اندازه کافی حرفه ای نباشد، حتی با بررسی و خواندن سند می توان جعلی بودن امضا را تشخیص داد. ولی در مواردی که جعل امضا به صورت حرفه ای انجام می شود، امضای جعلی را با سه روش فیزیکی، شیمیایی و مقایسه ای ، تشخیص می دهند.

بررسی امضای قابل انکار در جرم جعل

بر اساس قانون، خوانده دعوا (شخص متهم) می تواند امضای خود را که در سند عادی (مبایعه نامه، رسید طلب و …) علیه او استناد شده انکار کند که در این صورت اثبات انتساب  سند به خوانده بر عهده ی شخص خواهان است. در این صورت بایستی کارشناسان تشخیص دهند که امضای مندرج در سند عادی با امضای شخص خوانده در سندهای مسلم الصدور وی از قبیل عقدنامه ازدواج و یا سند مالکیت شخص مطابقت دارد یا خیر. در صورت عدم تطابق ، اگر شخص خوانده چند امضائه باشد، بایستی با دلایل دیگری مثل وجود شاهد، فیلم و یا اقرار اثبات نمود که شخص خوانده ، ذیل سند عادی فعلی را با همین امضای موجود در سند اخیر امضا زده است ، هرچند با امضاهای قبلی شخص خوانده تطابق ندارد.

حقوق مولف

بر این اساس برخی اشخاص ذیل قرارداد را با امضای اصلی خود امضا نکرده بلکه از امضایی دیگر که امضای اصلی آنها نیست استفاده می کنند . این مورد گاهی اوقات از سوی برخی سواستفاده کنندگان چک، صورت می گیرد. در این گونه موارد در صورت بروز مشکل و ارائه ی اسناد به دادگاه از طرف شخص خواهان،  خوانده ی دعوا می تواند امضا را انکار کرده و کارشناسان نیز با وجود امضاهای قبلی شخص انکار کننده در سند های مسلم الصدوری که به کارشناسان دادگاه ارائه کرده است، این موضوع را تایید می کنند. به همین راحتی  شخص خوانده  امضای چک را انکار میکند. به همین دلیل باید  طرفین قرارداد، در تمام صفحات قرارداد، نام و نام خانوادگی را با خط وخود نوشته و نیز اثر انگشت بزنند.

 مزایای استفاده از وکیل در اثبات جعل امضا

مدت زمان لازم برای اثبات جعل امضا با استفاده از وکیل کاهش می یابد.

وکیل می تواند به جای موکل خود تقاضای کارشناسی و خط نگاری کند، برای جبران زیان موکل ونیز محکوم نمودن شخص جاعل عمل کند و حتی می تواند رضایت  یا عدم رضایت موکل خود را به دادگاه اعلام کند  که در این صورت نیازی به حضور موکل در دادگاه نیست.

در صورت نیاز به وکیل برای اثبات جعل امضا می توانید از مشاوره های وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *