عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ثبت علائم تجاری

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

ثبت علامت تجاری

قانون ثبت علائم و اختراعات در ماده ۱، علامت تجاری را نقوش، تصاویر، ارقام، حروف، عبارات، مهر و … تعریف نموده است که از آن برای تمییز دادن و وسایل صنعتی و تجاری استفاده می شود. هر محصول تحت یک نام تجاری که معرف آن است ارائه می گردد. طبق ماده ۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، علائنم تجاری، انحصاری هستند و تنها فرد ثبت کننده اجازه استفاده از آن را دارد. برای ثبت علائم تجاری در صورتی که برند آن به لاتین باشد، باید کارت بازرگانی ارائه شود.

اظهارنامه ثبت علامت تجاریثبت علائم تجاری

برای ثبت علامت حتما باید اقدام به ارائه اظهارنامه به مرجع ذی صلاح ثبت نمود. این اظهارنامه باید در فرم های مخصوص و در دو نسخه به زبان فارسی تهیه شده باشد. همچنین این برگه ها باید توسط متقاضی ثبت یا نماینده قانونی او تاریخ و امضا شود. در صورتی که اسناد و ضمائم اظهارنامه به زبانی غیر از زبان فارسی باشد، ترجمه عادی مدارک نیز باید همراه با اصل آنها ارائه شود. در صورت نیاز به ترجمه رسمی مدارک در جریان بررسی مرجع ثبت، مراتب به متقاضی اعلام می گردد. اظهارنامه ثبت توسط پست سفارشی و در قالب ماده ۱۶۷ به مرجع ثبت ارسال می گردد.

نکات مهم درباره اظهارنامه ثبت علائم تجاری

  • ثبت هر علامت نیاز به یک اظهارنامه جداگانه دارد. برای چند کالا و خدمات در یک یا چند طبقه می توان از یک علامت استفاده نمود.
  • متقاضیان خارج از کشور باید نام و آدرس خود را به هر دو زبان فارسی و لاتین نوشته و با همان حروف ثبت نمایند.

مدارک لازم برای اظهارنامه ثبت علامت تجاری

  • در صورت ارائه درخواست توسط نماینده قانونی، نسخه اصلی نمایندگی باید ارائه شود.
  • ده نمونه گرافیکی از علامت، منطبق با علامت درج شده در اظهارنامه در ابعاد ماکزیمم ۱۰*۱۰ باید ارائه شود. در صورت گرافیکی نبودن علامت، ده نمونه از کپی یا اصل تصویر علامت به صورت قابل تشخیص برای مرجع ثبت باید ارائه شود.
  • علامت های سه بعدی باید در فرمت های گرافیکی دو بعدی از ۶ زاویه متفاوت تهیه شود.
  • مدارک اثبات کننده فعالیت شرکت مربوط علامت در حوزه مربوطه که به تشخیص مرجع ذی صلاح ثبتی برسد.
  • مدارک حق تقدم که حداکثر تا مدت ۱۵ روز پس از ارائه اظهارنامه باید تسلیم شود.
  • مدارک شناسایی متقاضی
  • رسید پرداخت هزینه ها
  • مدارک نمایندگی قانونی

در صورت نیاز به ثبت ثبت علائم تجاری می توانید با مشاوران مورد اطمینان خود در گروه وکالت امور ثبتی موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی، ارتباط حاصل نمایید.

سوالات متداول

تاجر کیست؟

بر اساس تعاریف قانون تجارت، تاجر، فردی است که از راه انجام اعمال تجاری امرار معاش نموده و فعالیت های تجاری، شغل اصلی وی محسوب می شود. بر این اساس، تاجر می تواند به صورت حقیقی یا شخصیت حقوقی فعالیت کند که هر یک شرایط و قوانین مختص به خود را دارند. همچنین تجار، قوانین و حدود اختیارات و وظایفی دارند که آنها را از کاسبان و پیشه وران جزء جدا می کند. ادامه مطلب

انواع معاملات تجاری در حقوق تجارت چیست؟

قانون تجارت، به بیان و تشریح تمامی مسائل مربوط به تجارت، انواع آن، قوانین و شرایط و وظایف و اختیارات تاجران پرداخته است. یکی از مسائلی که در ماده 2 و 3 قانون تجارت به آن پرداخته شده است، تعریف معاملات تجاری و بیان انواع آن است. در قانون تجارت به 3 نوع معاملات تجاری اشاره شده است که عبارتند از معاملات تجاری ذاتی، معاملات تجاری تبعی و معاملات تجاری به حکم قانون . هر یک از این انواع، خود به دسته بندی های دیگری تقسیم می شوند که آشنایی با آنها و شرایط و ضوابط شان اهمیت دارد. ادامه مطلب