عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ثبت برند

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

برند یا علامت تجاری چیست؟

برند یا نشان تجاری، همان چیزی است که کسب و کار شما به وسیله آن شناخته شده و محصولات و خدمات شما را از سایر گزینه های مشابه، متمایز می کند. سابقه استفاده از علائم تجاری به ۴۰۰۰ سال قبل در مصر باز میگردد. چینی ها نیز با درج علامت نیم دایره در ۲۰۰۰ سال پیش، پشت ظروف خود، به نشان دادن ارتباط آن ظرف با نهاد مربوطه می پرداختند. هر نشان تجاری باید طی مراحل ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی معرفی شود و پس از آن، طبق ماده ۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، تنها ثبت کننده برند حق استفاده از آن را دارد. ثبت نشان تجاری اختیاری است مگر آنکه دولت الزام آن را مشخص نماید. هر برند ۱۰ سال اعتبار دارد و پس از آن باید دوباره تمدید شود. علائم تجاری قابلیت انتقال به دیگران را دارند.

مراحل ثبت برند

 

ثبت علامت تجاری می تواند از طریق مؤسسات ثبت برند یا به صورت شخصی توسط نماینده شرکت انجام شود. برای ثبت اظهارنامه علائم تجاری می بایست پس از ورود به سایت http://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx و مطالعه راهنمای ثبت برند، تمامی مدارک لازم را تحلیه و سپس مرحله به مرحله اطلاعات مورد نیاز در سایت را تکمیل نمایید. تأییدیه یا رد درخواست صادره از طرف اداره مالکیت صنعتی، از طریق بخش پیگیری اظهارنامه قابل ملاحظه است. در صورت نیاز به هرگونه رفع نقص مدارک یا پرداخت هزینه و …، این موارد از طریق سامانه فوق به اطلاع ثبت کننده برند خواهد رسید.

مدارک لازم جهت ثبت برند

در صورتی که برند متعلف به شخصیت حقوقی باشد مدارک زیر جهت ثبت در سامانه مورد نیاز است:

  • کپی شناسنامه صاحب برند
  • کپی کارت ملی صاحب برند
  • کپی روزنامه رسمی تأسیس شرکت
  • کپی آخرین تغییرات شرکت که حداکثر مربوط به دو سال پیش باشد
  • کپی از هرگونه سند حاکی مجوز فعالیت شرکت نظیر مجوز تأسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، کارت بازرگانی و …
  • کارت بازرگانی صاحب برند (درصورتیکه در آن از حروف لاتین استفاده شده باشد)

در صورتی که برند متعلق به شخص حقیقی باشد، تمامی مدارک بالا به جز روزنامه رسمی و آگهی تغییرات شرکت مورد نیاز است.

نکته: برای انتخاب برند نمی توان از نام ها و علائمی که بر خلاف عرف و شرع اسلامی و ایرانی است استفاده نمود. همچنین استفاده از علائم فریبکارانه و مخرب ذهنیت عامه مردم خلاف قانون است و در صورت انتخاب از سوی دادگاه، رد خواهد شد.

در صورت نیاز به ثبت برند می توانید با مشاوران مورد اطمینان خود در گروه وکالت امور ثبتی موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی، ارتباط حاصل نمایید.

سوالات متداول

اهمیت ثبت برند چیست؟

ثبت برند یا ثبت نشان تجاری، یکی از اولین اهداف هر بنگاه اقتصادی می باشد. همه مدیران به خوبی آگاهی دارند یکی از اولین شروط رقابت هدفمند و صحیح در بازار رقابتی امروز، ثبت برند می باشد. مؤسسات زیادی از این اهمیت ثبت برند استفاده و با تبلیغات گسترده سعی در جذب مدیران برای انجام خدمات ثبت نشان تجاری آنها دارند. اما آیا می توان به تمامی مؤسسات ثبت برند اعتماد نمود؟ جنبه های حقوقی ثبت برند موفق چیست؟ ادامه مطلب

مدارک ثبت برند چیست؟

از آنجایی که امور ثبتی در کشور ما نیاز به مراجعه مکرر به مراجع ثبتی دارد، آشنایی با مراحل و مدارک لازم پیش از شروع به انجام ثبت برند، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ما می شود. شاید اطلاع از آخرین آیین نامه ها و به طبع آن مراحل و مدارک مورد نیاز و تصویب شده در جدید ترین آیین نامه ها برای اغلب مردم دشوار باشد. در این صورت می توان به مشاوران حقوقی ثبتی مراجعه نمود. ادامه مطلب

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *