عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

آیا ثبت ازدواج موقت در شناسنامه ممکن است؟

[تعداد: 193    میانگین: 2.6/5]

آیا ثبت ازدواج موقت در شناسنامه ممکن است؟

ازدواج موقت که عموم مردم آن را صیغه می نامند ، نوعی ازدواج بر اساس قرارداد مدت دار است که با جاری شدن صیغه ی عقد بین زن و مرد ایجاد می شود ، در ازدواج موقت زن تنها حق مهریه را دارد و از حق نفقه ، همخوابگی با شوهر و حق ارث محروم است اما اگر در ضمن عقد چنین شروطی داشته باشد و مرد نیز پذیرفته باشد ، عمل به پرداخت و انجام آن برد مرد واجب خواهد بود ، ثبت ازدواج موقت امری اختیاری است و معمولا تنها در موارد خاص و و وجود اجبار ثبت می شود .

ازدواج موقت راه مشروع برای تامین نیاز جنسی افرادی است که امکان ازدواج دائم را ندارد و به دلیل مزیت ها و شرایط خاص خود با رابطه ی ناپسند و نامشروع زنا بسیار متفاوت است .

زنا آثار تخریبی فراوانی بر جسم و روح فرد دارد ، در حالی که به دلیل مشروعیت و قانونمند بودن روابط زن و مرد و مسئولیت های آنها نسبت به یکدیگر در ازدواج موقت ، فرد از آرامش خاطر روحی و روانی بالایی برخوردار است .

آزادی عمل زن و شوهر در ازدواج موقت بیشتر از ازدواج دائم است .

مدت دوام ازدواج موقت با توجه به شرایط و خواسته ی طرفین ازدواج می تواند از یک ساعت تا چندین سال باشد که در این صورت نیازی به  ثبت ازدواج موقت نیز نخواهد بود .

ثبت ازدواج موقت

  • ثبت در دفترخانه ، که در این صورت کلیه ی مراحل ثبت ازدواج دائم را خواهد داشت و پس از طی کردن مراحل مورد نظر ، ازدواج موقت نیز در شناسنامه ی طرفین ازدواج ثبت می شود .

به دلایل مختلف از سوی مرد و زن ، معمولا ازدواج موقت را در شناسنامه ثبت نمی کنند .

  • مراجعه به روحانیون ؛ در این صورت روحانی مورد نظر باید مهر و دفترچه داشته باشد و تحت عنوان کارشناس دینی ازدواج را در دفترچه ای ثبت نماید و به دست طرفین ازدواج دهد ، با این کار ، ازدواج موقت هیچ جای دیگری ثبت نخواهد شد .

ازدواج موقت به دو صورت باطل می شود :

  • اتمام مدت مشخص شده عقد موقت
  • بخشیدن مدت باقی مانده از ازدواج موقت توسط مرد

در صورتی که اختیار بخشیدن مدت زمان باقی مانده از عقد به زن سپرده شده باشد ، زن می تواند با بخشیدن آن بر خود ، سبب بطلان عقد موقت گردد .

در صورت بروز مشکل در زمینه نکاح موقت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما