عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88287102

تقسیم نامه ارث چیست؟

[تعداد: 5    میانگین: 2.2/5]

تقسیم نامه ارث چیست؟

تقسیم اموال هر متوفی بین وراث به دو صورت ممکن است انجام گیرد یکی توسط دادگاه و طرح دعوی در محاکم قضایی و دیگری تنظیم تقسیم نامه با توافق بین وراث که ممکن است به صورت عادی یا رسمی انجام شود اما تقسیم نامه ارث چیست.

تقسیم نامه ارث 

تنظیم تقسیم نامه ارث بسیار تخصصی و نیازمند آشنایی افراد با موارد قانونی ارث می باشد و باید قوانین مدنی ارث در آن مورد توجه قرار  گیرد، وراثی که تقسیم نامه را امضا میکنند باید از تبعات حقوقی آن آگاه باشند و بدانند که قانون هیچ حق اعتراضی را بعد از امضای آن به امضا کننده وارد نمی داند و این وراث در مورد بدهی متوفی نیز مسئول شناخته خواهند شد.

اگر اموال متوفی بدون تقسیم از سوی وی برای وراث باقی بماند آن را ماترک می نامند و وصیت متوفی فقط در مورد یک سوم این اموال جایز می باشد اما اگر متوفی در زمام حیات خود اقدام به تقسیم آنها نماید دیگر ماترک نخواهند بود  و تقسیم بعد از وفات وی به همان منوالی که انجام گرفته باقی و قابل اعتراض نخواهد بود به شرط آنکه این تقسیم به صورت قانونی ثبت شده باشد .

شرایط استفاده از تقسیم نامه ارث

اگر متوفی اموال خود  را به ورثه در زمان حیات خود بخشیده باشد به شرط آنکه تا زمان زنده بودن خود مالک آنها باشد و بعد از آن به نسبتی که بین وراث تقسیم کرده انتقال پیدا کند این کار وی صلح عمری نامیده می شود و متوفی میتواند این وصیت صلح را در مورد همسر خود نیز داشته باشد در این صورت تا زمان فوت همسر نیز وراث حق تقسیم اموال را نخواهند داشت.

تا زمان تقسیم ارث هر گونه دخل و تصرف وراث در اموال متوفی ممنوع می باشد مگر تصرفاتی که برای اداره کردن اموال لازم می باشد و به حفظ آنها منجر می گردد همچنین اگر کسی دعاوی در مورد طلب خود از متوفی را داشته باشد حق تصرف در اموال را نخواهد داشت تا هنگامی که تکلیف انحصار ورثه مشخص و سهم وراث تعیین گردد.

بهترین کار در تنظیم تقسیم نامه ارث استفاده از وکلا یا کارشناسانی می باشد که در تهیه و تنظیم این تقسیم نامه ها تجربه کافی و تبحر لازم را دارند و به مواد قانون مدنی آشنایی کامل را دارا هستند و مورد تایید همه وراث خواهند بود و تقسیم را براساس قانون و عدالت انجام خواهند داد در این صورت و پس از پایان تقسیم هیچ وارثی حق اعتراض نخواهد داشت.

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما