عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تفاوت منازعه و نزاع دسته جمعی چیست؟

[تعداد: 5   میانگین: 2.6/5]

تفاوت منازعه و نزاع دسته جمعی چیست؟

جهت بررسی تفاوت منازعه و نزاع دسته جمعی ابتدا باید معنی لغوی و کاربرد آنها را منظر قانونی بررسی نمود تا بتوان به تفاوت میان این دو پی برد .

منازعه و نزاع دسته جمعی 

منازعه در لغت به معنای زد و خورد و دشمنی می باشد که در معنای کلمه ی نزاع نیز ، دشمنی و جنگ عنوان شده است که با توجه به معانی هر دو واژه مشخص می شود که هر دو یک معنی را می دهند اما در بیان تفاوت میان  منازعه و نزاع دسته جمعی می توان گفت که نزاع دسته جمعی جرمی است که فرد کافی است تا در آن شرکت نماید ، هر چند که مرتکب صدمه ای به فردی نزند ، لذا تنها شرکت در نزاع و تحقق نتایجی مثل قتل ، نقص عضو یا ضرب و جرح ، موجب محکومیت هر یک از مرتکبان به کیفرهای قانونی خواهد شد و نیازی نیست که شرکت کننده در نزاع دسته جمعی ، خود ضرب و جراحی وارد کرده باشد.

اما در جرم منازعه تحقق ضرب و جرح علیه اشخاص توسط مرتکب شرط اصلی مجرمیت و کیفرخواست برای مجرم خواهد شد ، از این رو بر خلاف نزاع دسته جمعی که اگر فرد ضرب و جرحی ایجاد نکند و تنها به صرف شرکت در نزاع مجرم محسوب می شود و مستوجب مجازات تعیین شده آن خواهد بود ، در منازعه تنها در صورت ایجاد ضرب و جرح ، جرم صورت پذیرفته است .

تعریف ضرب از منظر حقوقی

صدماتی که موجب ازهم گسیختگی ظاهری نسوج گردد اما با خونریزی از بدن همراه نباشد ، ضرب نامیده می شود  ، مانند ؛ تورم ، کبودی ، خون مردگی ، پیچ خوردگی مفاصل و …

هنگامی که فرد از ابزاری چون ، آهن یا سنگ استفاده کند و یا با دست ، پا و تمام سنگینی بدن ، موجب آسیب ظاهری بدون خونریزی گردد ، ضرب صورت پذیرفته شده است .

 تعریف جرح از منظر حقوقی 

آسیب هایی که با خونریزی ظاهری و بیرونی همراه باشند ، مانند ؛ بریدگی ، پارگی ، شکستگی ، خراشیدگی و …. جرح نامیده می شوند .

بر اساس قوانین مجازات اسلامی ، هر یک از شرکت کنندگان در نزاع دسته جمعی ، بر حسب مورد به مجازات تعیین شده ی زیر محکوم می‌شوند:

۱- اگر نزاع منجر به قتل شود، مجرم به حبس از یک سال تا سه سال محکوم می گردد

۲- در صورتی که منجر به نقص عضو شود مجرم، به حبس از ۶ ماه تا سه سال محکوم می گردد

۳- در صورتی که جرم منجر به ضرب و جرح شود، مجرم به حبس از سه ماه تا یک سال  محکوم می گردد

در صورت نیاز به وکیل برای دعاوی شرکت در نزاع دسته جمعی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *