عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تفاوت زنا با لواط چیست؟

تفاوت زنا با لواط چیست؟

برخی اصطلاحات فقهی و حقوقی وجود دارد که به دلیل عدم آگاهی از تعریف دقیق آنها به طور معمول به اشتباه به جای هم به کار برده می شوند و یا اینکه عموم مردم آنها را مترادف هم دانسته و یکی می دانند از جمله ی این اصطلاحات می توان به دو اصطلاح زنا و لواط اشاره نمود که در این نوشتار به تعریف دقیق آنها پرداخته می شود .

لواط

لواط عمل انجام آمیزش جنسی مقعدی میان دو مرد است که اثبات آن با شهادت چهار مرد به عنوان شاهد عادل یا چهار مرتبه اقرار از سوی افرادی که عمل قبیح لواط را انجام داده اند ، امکان پذیر خواهد بود .

در قانون مجازات اسلامی ، حکم مجازات فاعل و مفعول در عمل لواط اگر با رضایت باشد ، اعدام خواهد بود ولی در غیر این صورت برای هر یک از طرفین عمل لواط ، صد ضربه شلاق در نظر گرفته خواهد شد .

بر اساس قوانین مجازات اسلامی اگر لواط کننده پیش از شهادت شهود ، توبه کند ، دیگر مجازاتی برای او صادر نخواهد شد از این رو معمولا افراد لواط کننده قبل از شهادت شهود به قاضی اعلام می کنند که توبه کرده اند ، لذا اجرای حد لواط بسیار نادر است .

زنا

به رابطه جنسی مقعدی یا مهبلی میان زن و مردی که رابطه ازدواج میان آنان وجود ندارد ، زنا گفته می شود ، در اصطلاح عمومی به زنا رابطه نامشروع نیز گفته می شود .

در اسلام زن زناکار را زانیه و مرد زناکار زانی نامیده می شود .

چهار مورد زنا وجود دارد :

زنا با محارم : در این نوع زنا یک مرد با محارم نسبی خود مانند خواهر ، دختر ، عمه و … زنا کند که حکم آن برای مرد اعدام خواهد بود و اگر زن نیز راضی باشد ، مجازات وی اعدام است .

زنا به عنف : زنای مرد با زنی که به زور به این عمل وادار شده است که حکم آن اعدام است .

زنای محصنه : اگر زنی شوهر دار یا مردی زن دار ، اقدام به عمل زنا کند ، عمل وی زنای محصن و محصنه خواهد بود .

حکم زنای محصنه برای مرد و زن ؛ ابتدا صد ضربه شلاق و سپس سنگسار است .

زنای غیرمحصنه : به زنای مرد و زن مجرد زنای غیرمحصنه می گویند که مجازات آن برای هر دو ، صد ضربه شلاق است و در مرتبه ی چهارم زنا ، حکم آن اعدام است .

اگر چه لمس یا دیدن بدن زن یا دختر نامحرم حرام است اما در صورتی که نزدیکی میان زن و مرد در حدی باشد که آلت مرد به اندازه ی ختنه گاه وارد آلت تناسلی زن گردد ، زنا رخ داده است .

عدم دخول و یا مالش آلت تناسلی زن و مرد ، زنا محسوب نمی شود بلکه این عمل رابطه نامشروع دون زنا لحاظ می گردد که مجازات آن ۹۹ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی خواهد بود .

جهت اثبات عمل زنا ، چهار نفر شاهد عادل باید بر عمل زنا میان زن و مرد شهادت دهند یا اینکه زن یا مرد هر کدام چهار بار با قسم خود اقرار کنند .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم رابطه نامشروع می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *