عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

تفاوت حقوق زن در نکاح دائم و موقت چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

تفاوت حقوق زن در نکاح دائم و موقت

همواره دین مبین اسلام با توجه به ابعاد شخصیتی زن ، وی را موجودی مستقل و آزاد معرفی کرده که دارای حقوق معنوی و مادی خاص خود می باشد ، از این رو در هر شرایطی باید با احترام به شخصیت زن ، حقوق معنوی و مادی وی در زندگی مشترک رعایت و پرداخت شود ، از آنجا که ماهیت ازدواج دائم و موقت با یکدیگر متفاوت است ، لذا زن در نکاح دائم و موقت تفاوت های در حقوق تعیین شده از سوی شرع و قانون خواهد داشت .

معمولا در شروع زندگی که با جاری شدن صیغه ی عقد انجام می شود ، دختران به دلیل داشتن روحی لطیف و احساسی ممکن است بسیاری از واقعیت های زندگی مشترک را نادیده گرفته و تنها به احساس خود جهت تصمیم گیری های مهم رجوع کنند ، که در این مورد ، قوانین و مقررات اسلامی پدر را موظف به راهنمایی و اجازه دادن جهت ازدواج دختر در این مورد می کند .

انواع نکاح

امر ازدواج ، مقوله ای بسیار تاثیرگذار و سرنوشت ساز در زندگی حال  و آینده ی هر فردی است که اشتباه و خطا در این مورد می تواند به طور کامل سرنوشت انسان ها را تغییر دهد ، لذا باید با دقت و حوصله به این امر پرداخت و از شرایط حاکم بر عقد ، شروط ضمن عقد و …. آگاهی کامل پیدا کرد تا بتوان با توجه به اقتضای حال به درج شروط لازمه برای دوام و استمرار ازدواج در آینده  پرداخت .

کلمه ی نکاح در لغت به معنای ؛ زن گرفتن  ، شوهر کردن ، ازدواج ، پیوند ، عروسی ، کابین و زناشویی است که به موجب آن علاقه ی زناشویی بین زن و مرد ایجاد می شود .

اگر چه عقد بدون اجازه ی پدر باطل نیست و تنها گناه و معصیت شمرده می شود ، اما در عقد نکاح دائم با دختر باکره ( دوشیزه ) باید پدر اجازه دهد و در صورت فوت یا فقدان پدر ، جد پدری باید اجازه دهد و اگر دختر باکره نباشد به اجازه ی پدر و جد پدری نیاز نخواهد بود .

نکاح دائم  :

در این نوع عقد زمان مشخصی برای اتمام عقد بیان نشده و ازدواج به صورت دائمی و مادام العمر می باشد .

نکاح موقت :

در این نوع عقد که به آن صیغه نیز گفته می شود ، مدت زمان عقد مشخص و به صورت محدود می باشد  .

وظایف و حقوق زن در نکاح دائم و موقت متفاوت می باشد و به دلیل سلب شدن برخی حقوق زن در ازدواج موقت می توان گفت که ازدواج موقت به دلیل مسئولیت کمتر برای مرد آزادی عمل بیشتری ایجاد می کند .

تفاوت حقوق زن در نکاح دائم و موقت چیست؟

زن در نکاح دائم ، مهریه ، نفقه ، ارث و حق همخوابگی با شوهر خود را دارد ، در حالی که در نکاح موقت ، حق نفقه ، ارث و حق همخوابگی با شوهر از زن سلب شده و وی تنها حق مهریه را دارد .

اگر در نکاح موقت ، زن شرایطی مانند نقفه ، ارث و حتی حق همخوابگی را عنوان کند ، واجب است که مرد آنها را پذیرفته و به آنها عمل کند .

نفقه : هزینه های زندگی زن که شامل ؛ خوراک ، پوشاک ، مسکن ، هزینه های درمانی ، بهداشتی و …. است که مرد موظف به پرداخت و تامین آنها مطابق با شان زندگی زن می باشد و پرداخت آن بر پرداخت نفقه ی پدر و مادر نیز تقدم دارد .

در صورت بروز مشکل در زمینه نکاح موقت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما