عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

تفاوت تکالیف مرد در نکاح دائم و موقت چیست؟

[تعداد: 10    میانگین: 2.6/5]

تفاوت تکالیف مرد در نکاح دائم و موقت

در قوانین اسلامی ، ازدواج می تواند به دو صورت دائم و موقت انجام شود  ، ازدواج موقت همان صیغه است که از منظر عموم مردم و قوانین اسلامی نوعی قرارداد ازدواج موقت محسوب می شود ، در ازدواج موقت زن و مرد آزادی عمل بیشتری داشته و  از این جهت با ازدواج دائم تفاوت های زیادی دارد . تکالیف مرد در نکاح دائم و موقت موجب می شود که در صورت متولد شدن فرزندی در هر دو نوع ازدواج ، مرد مسئول و سرپرست او باشد .

حکم ازدواج موقت برای افرادی است که شرایط زندگی دائم را ندارد لذا با ازدواج موقت چنین افرادی دچار آلودگی و گناه نمی شوند و از این طریق از راه مشروع نیاز جنسی خود برطرف می سازند .

مدت زمان ازدواج موقت می تواند از یک ساعت تا چندین سال باشد و با انقضای مدت آن ، عقد باطل می شود .

تفاوت ازدواج موقت با عمل نامشروع زنا

مسئولیت همسرداری ، جاری شدن صیغه عقد ، ایجاد محرمیت ، تعیین مهریه و مسئولیت آن برای مرد ، محدودیت ازدواج با برخی افراد و در بعضی ایام ، عده نگه داشتن زن و آرامش روانی و جسمی از اثرات ازدواج موقت هستند که در رابطه ی زنا وجود ندارد .

ازدواج موقت و دائم از جهاتی ، تفاوت و وجوه مشترکی دارند که این تفاوت ها و مشابهت ها در تکالیف زن و مرد نسبت به هم مشخص می شوند ، در واقع می توان گفت که تکالیف مرد در نکاح دائم و موقت متنفاوت است .

تفاوت تکالیف مرد در نکاح دائم و موقت چیست؟

  • در ازدواج دائم مرد باید با توجه به شان زن حق نفقه و حق ارث زن را بپردازد اما در ازدواج موقت این تکلیف از عهده مرد خارج است .

چنانچه به هنگام جاری شدن صیغه عقد موقت ، زن شرط دریافت نفقه و ارث را عنوان کرده باشد ، بر مرد واجب است که به آن عمل نماید .

  • در ازدواج دائم لازم است که مرد شب ها نزد همسر خود باشد در حالی که در ازدواج موقت چنین امری لازم نیست .
  • در ازدواج دائم تعیین محل زندگی با مرد است در حالی که در ازدواج موقت تنها ملاک قرارداد بین زن و مرد بوده و اگر محلی تعیین نشده ، زن می تواند در هر محلی که مایل است زندگی کند و اجباری به ماندن در محل تعیین شده ی شوهر ندارد .

در صورت بروز مشکل در زمینه نکاح موقت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما