عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا امکان تعیین اجرت المثل در شروط ضمن عقد وجود دارد؟

[تعداد: 1   میانگین: 3/5]

آیا امکان تعیین اجرت المثل در شروط ضمن عقد وجود دارد؟

امکان تعیین شرایط ضمن عقد

در اینجا ابتدا به بررسی امکان تعیین شرط و یا شروط ضمن عقد و امکان درج آنها در سند ازدواج و سپس امکان تعیین اجرت المثل در شروط ضمن عقد می پردازیم.

مطابق قوانین کشور، ازدواج یک عقد لازم محسوب می شود که به دنبال این عقد، زن و مرد شروطی را پذیرفته و تعهداتی را عهده دار  شده و البته از حقوقی نیز برخوردار می گردند.

شروط ضمن عقد جهت تعدیل و حتی تغییر در تعهدات و اثرات حقوقی ناشی از ازدواج تعیین می شوند. امروزه  در سند ازدواج شرایطی به عنوان شرایط ضمن عقد به صورت چاپی وجود دارد که چنانچه مورد توافق زوجین باشند، می توانند آنها را امضا کرده و به رسمیت بشناسند. بر اساس ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ، برای زوجین این امکان وجود دارد که علاوه بر شروط چاپی مندرج در سند ازدواج، هر شرط دیگری را که مخالفتی با  موضوع عقد ازدواج نداشته باشد به سند ازدواجشان اضافه نموده و با امضا کردن ، خود را به رعایت آن شروط ملزم کنند.

امکان تعیین اجرت المثل در شروط ضمن عقد

با توجه به این که زوجین می توانند هر شرطی را که مخالف با موضوع عقد نباشد به شروط ضمن عقد مندرج در سند ازدواج اضافه کنند و اینکه تعیین اجرت المثل در شروط ضمن عقد مخالفتی با موضوع عقد ندارد، بنابراین امکان تعیین اجرت المثل به عنوان یکی از شروط ضمن عقد وجود خواهد داشت. ممکن است شرط در مورد الزام نمودن مرد به پرداخت اجرت المثل باشد؛ به عنوان مثال زن می تواند چنین شرطی داشته باشد که در ازای انجام امور مربوط به خانه که به درخواست مرد باشد، ماهانه مبلغی را به عنوان اجرت المثل از مرد دریافت کند.

البته ممکن است زوجین حین عقد این چنین توافق کنند که زن در ازای انجام امور خانه اجرتی دریافت نکند و در واقع هیچ گاه حق مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را نداشته باشد؛ و شرط عدم مطالبه اجرت المثل از سوی زن را به عنوان شرطی همانند دیگر شروط ضمن عقد، در سند ازدواج درج و هر دو امضا کنند.

شرط تعیین اجرت المثل و ارتباط آن با شرط تقسیم اموال موجود میان زوجین پس از طلاق

در صورتی که مرد متعهد به این شرط شود که زمان جدایی زوجین از یکدیگر، خواه این جدایی به درخواست مرد باشد و خواه به درخواست زن، مرد نیمی از دارایی های خویش را به زن بدهد. در حال حاضر برخی کارشناسان معتقدند اجرت المثل و نصف دارایی ها، قابل جمع نیستند و زن فقط حق مطالبه یکی از این حقوق را دارد و مبنای این نظر خود را تبصره ۶ ماده واحده اصلاح مقررات طلاق می دانند. در مقابل نیز گروهی معتقدند که این دو حق قابل جمع با همدیگر هستند و چنانچه  شرایط قانونی این حقوق وجود داشته باشد، زن می تواند هم اجرت المثل و هم نصف دارایی مرد را مطالبه کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه اجرت المثل ایام زوجیت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *