عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تشریفات قانونی در مطالبه اجور معوقه چیست؟

[تعداد: 26   میانگین: 2.5/5]

مطالبه اجور معوقه

به مجرد عقد قرارداد اجاره، مستاجر موظف است در ازای استفاده و انتفاع عین مستاجره مبلغی را تحت عنوان اجاره بها در فواصل زمانی مشخص (که معمولاً به صورت ماهیانه می باشد) به موجر پرداخت نماید. در صورتی که مستاجر در پرداخت این اجور تأخیر داشته باشد و موجر را از حیث دریافت اجاره بها با مشکل مواجه سازد، به صورت شرعی و قانونی مدیون موجر می شود و موجر می تواند جهت مطالبه اجور معوقه از وی اقدام نماید. عقد اجاره از جمله عقود لازم است که به صورت یک طرقه قابل فسخ نمی باشد. بنابراین امتناع یکی از طرفین از انجام تعهدات خود، نظیر خودداری مستاجر از پرداخت اجاره بها، می تواند سبب فسخ قرارداد اجاره شود.

معنی اجور معوقه

همان طور که ذکر شد، پرداخت اجاره بها به صورت منظم و در موعد مشخص از جمله وظایف و تکالیف مستاجر است که به سبب عقد قرارداد اجاره برای وی ایجاد شده است. در صورتی که وی از پرداخت این مبلغ سر باز زند، از لحاظ قانونی بابت این اجور معوقه بدهکار موجر خواهد بود. میزان اجور معوقه در قرارداد اجاره نامه با نام اجرت المسمی تعیین شده است.

اجور معوقه در واقع مجموع مبالغ اجاره بهایی است که از سوی مستاجر در زمان انتفاع وی از ملک و تصرف ملک توسط او، پرداخت نشده است. در صورتی که تصرف مستاجر بر ملک بیش از زمان مقرر در اجاره نامه و بدون اذن موجر ادامه یابد، موجر می تواند علاوه بر مطالبه اجور معوقه زمان تصرف در مدت اعتبار قرارداد، به مطالبه اجرت المثل ایام تصرف بابت مدت زمان انتفاع از ملک در مهلت انقضا یافته قرارداد نیز بپردازد.

تشریفات قانونی مطالبه اجور معوقه

ماده ۴۹۰ قانون مدنی به موجر این حق را داده است که در صورت امتناع مستاجر از پرداخت اجور خود بابت تصرف عین مستاجره، جهت فسخ قرارداد اجاره و درخواست حکم تخلیه ملک اقدام نماید. امروزه مطالبه اجور معوقه طبق قوانین روابط مستاجر و موجر باید بنا بر تشریفات مشخصی انجام شود و به صورت فوری قابل مطالبه نیست.

بر این اساس، اجاره بها باید مطابق مبلغ تعیین شده در اجاره نامه توسط مستاجر پرداخت شود و در صورتی که در قرارداد اجاره بها به مبلغی اشاره نشده باشد، دفاتر املاک صلاحیت کارشناسی و تعیین قیمت اجاره بها را دارند. مهلت قانونی پرداخت اجاره بها از اول تا دهم هر ماه به موجر یا نماینده قانونی وی می باشد. همچنین اجاره بهای معوقه می تواند به صندوق ثبت یا بانک تعیین شده از سوی سازمان ثبت پرداخت شود.

در صورت رسمی بودن سند اجاره، رسید مبلغ پرداخت شده به دفتر تنظیم سند اجاره نامه تحویل داده می شود. در صورتی که سند اجاره نامه عادی باشد، می توان قبض رسید را با نشانی محل سکونت موجر به یکی از دفاتر اسناد رسمی تحویل داد و در قبال آن، رسید دریافت کرد. دفترخانه باید ظرف مدت ۱۰ روز، اجور معوقه را به موجر باز گرداند. به این صورت، امکان فسخ قرارداد و الزام به تخلیه عین مستاجره دیگر وجود ندارد.

ملکی

نحوه مطالبه اجور معوقه و وصول آن

در صورتی که مستاجر اقدامی جهت پرداخت اجاره بهای معوقه خود ننماید، موجر می تواند در دادگاه واقع در محل ملک مورد دعوی، به اقامه شکایت جهت مطالبه اجور معوقه و خلع ید از ملک بپردازد.

در این مورد، دادگاه پس از کسر ضرر و زیان موجر و اجور معوقه از مبلغ پیش پرداخت ودیعه که مستاجر در هنگام عقد قرارداد اجاره نزد موجر قرار داده است، باقیمانده مبلغ را به مستاجر باز می گرداند.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه اجور معوقه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *