عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تشخیص جعل امضا در دادگاه چه مراحلی دارد؟

[تعداد: 18    میانگین: 2.4/5]

تشخیص جعل امضا در دادگاه چه مراحلی دارد؟

هر سندی که مربوط به اموال منقول یا غیر منقول یا مربوط به هویت افراد باشد به امضا نیاز دارد و هر کس امضای مخصوص به خود را دارد که گاهی برای سوء استفاده مورد جعل دیگران قرار می گیرد و این کار جرم خواهد بود هم جعل امضای دیگری و هم استفاده از ین امضا مجازات کیفری برای مجرم خواهد داشت و اگر در دادگاه علیه جاعل شکایت شود ، باید اول این جعل امضا اثبات گردد و باید دید تشخیص جعل امضا در دادگاه چه مراحلی دارد.

تشخیص جعل امضا 

در رابطه با تشخیص جعل امضا می توان گفت که اگر در جعل امضا که در سند یا مدرکی باشد ، جاعل چندان حرفه ای نباشد با یک بررسی ساده میتوان جعل بودن آن را تشخیص داد اما اگر عمل جعل توسط یک فرد حرفه ای در این کار انجام شده باشد ، سه روش برای تشخیص جعل بودن در دادگاه استفاده می شود این سه روش فیزیکی، شیمیایی و مقایسه ای هستند، اگر شاکی در دادگاه ادعا کند که امضای او جعل شده و مورد انکار متهم قرار گیرد ، اثبات جعل با شاکی خواهد بود که تقاضای انجام مراحل تشخیص جعل را از دادگاه داشته باشد.

با صدور قرار رسیدگی توسط دادگاه مراحل رسیدگی به ادعای شاکی آغاز می شود و دادگاه امر تطبیق خط و امضا را به کارشناسان رسمی و یا اداره تشخیص هویت پلیس که مورد تایید دادگاه هستند ، ارجاع میدهد.

در این مرحله از شاکی خواسته میشود تا نمونه دستخط و امضای خود را به کارشناسان تحویل دهد تا با امضای جعلی مورد تطبیق داده شود ، کارشناسان این حوزه از ابزارهای آزمایشگاهی و همچنین تجارب خود در این کار استفاده میکنند و از روشهایی مانند مقدار فشاری که بر قلم وارد میشود تا امضا صورت گیرد، همچنین جهت حرکت دست یا قلم، نوع مرکب خودکار ، تطبیق شکستگی های خط و تطبیق امضای اصلی با امضایی که ادعا شده جعل است نو یا کهنه بودن قلم  استفاده می کنند تا جعل بودن امضا را به اثبات برسانند.

سایر روش های تشخیص جعل امضا  

در مواردی که روشهای فیزیکی موثر نباشد از روشهای شیمیایی و پرتو نور در تشخیص امضا استفاده می شود .

در بررسی کارشناسان و نتیجه ای که حاصل شود درصد خطا بسیار کم میشود و نتایج حاصله برای دادگاه فرستاده خواهد شد.

اگر نتیجه ای که توسط کارشناسان به دست آمده به جعل بودن امضا منجر شود ، دیگر توسط متهم قابل انکار نخواهد بود و متهم به حبس و جریمه مقرر در قانون محکوم خواهد شد.

قانون موارد محکومیت را برای بازدارندگی در وقوع این جرمها قرار داده است تا کسی نخواهد با جعل امضای دیگری آرامش را در جامعه سلب کند و باعث ایجاد ضرر و ریان مالی به دیگران شود ، همچنین اگر با این جعل موجبات از بین بردن اعتبار دیگری را فراهم کنند ، قانون با این افراد برخورد سختی خواهد داشت.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *