عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تشخیص جرم جعل امضا با فتوشاپ چگونه است؟

تشخیص جرم جعل امضا با فتوشاپ چگونه است؟

هر سند و مدرکی که مربوط به اموال منقول و غیر منقول افراد باشد و یا مربوط به مدارک شناسایی نیاز به امضای خود فرد دارد اما بعضا این امضا در اسناد و مدارک توسط دیگران به قصد سوء استفاده جعل می گردد که تشخیص آن در صورت طرح دعاوی جعل باید دید توسط چه کسانی انجام می گیرد  اما تشخیص جعل امضا با فتوشاپ چگونه است.

جعل امضا با فتوشاپ

در رابطه با جعل امضا با فتوشاپ می توان عنوان نمود که قانون در جعل هم برای جعل کننده و هم برای استفاده کننده از جعل مجازات تعیین کرده است و میزان آن را در قانون پیش بینی کرده تا افرادی که اقدام به جعل می نمایند از عواقب کار خود آگاه باشند .

جعل امضای افراد ممکن است در مدارک و اسناد هویتی و چک و قولنامه ها صورت گیرد و اگر جاعل در جعل خود مهارت کافی نداشته باشد این جعل با بررسی و خواندن سند براحتی قابل تشخیص می باشد اما اگر جاعل حرفه ای باشد و در کار خود از ابزار و لوازم مدرن استفاده کند تشخیص جعل امضا فقط توسط کارشناسان خبره و ماهر قابل تشخیص خواهد بود.

روش جعل امضا با فتوشاپ که از جمله جرائم الکترونیکی می باشد با گسترش استفاده از فناوری در بین جاعلان رواج بیشتری پیدا کرده است و در این کار جاعل از نرم افزارهای به روز در جعل استفاده می کند ، اگر جاعل در جعل با استفاده از فتوشاپ آماتور و غیر حرفه ای باشد ، جعل وی به راحتی قابل تشخیص می باشد اما اگر جعل کننده در کار جعل امضا با تجربه و حرفه ای عمل کند ، تشخیص جعل با کارشناس خط و امضای جعلی دادگاه خواهد بود.

تشخیص جعل امضا توسط کارشناس خط و امضا با استفاده از ابزارهای آزمایشگاهی و تجربیات وی در راه این کار صورت می گیرد و کارشناس نوع مرکب و امضای اصلی فرد را با سند مورد تطابق قرار می دهد .

تشخیص جعل امضا با فوتوشاپ 

در تشخیص امضای جعلی با استفاده از تکنیک فوتوشاپ روش شیمیایی نیز مورد استفاده توسط کارشناس قرار می گیرد و  کارشناس از رنگ و جوهرهای مخصوص در تشخیص جعل استفاده می دهد که در این روش درصد خطا پذیری کمتری نسبت به روشهای دیگر وجود دارد.

اگر جعل امضا توسط فتوشاپ انجام گیرد پرتوهای نورانی برای اندازه گیری مقدار فشار دست بر روی کاغذ و الیاف آن به کمک کارشناس خواهد آمد و کارشناس را در جعل بودن امضا یاری خواهد رساند.

در صورتی که جعل امضا یا هر جعلی  توسط افراد غیر حرفه ای صورت گیرد آن جعل با یک روش مقایسه ای ساده بین امضای اصلی فرد و امضای جعلی حتی توسط افراد عادی قابل تشخیص می گردد اما هرچه جعل به صورت حرفه ای تری صورت گیرد تشخیص آن سختتر و فقط با نظر کارشناس مربوط به آن حوزه قابل تشخیص خواهد بود.

نظر کارشناس جعل خط و امضا به خاطر دقت در کار و همچنین استفاده از تجربیات و وسایل مختلف منجر به صدور رای توسط قاضی خواهد شد و نظر کارشناس اساس رای را تشکیل خواهد داد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *