عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تخليه عين مستأجره

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]

ضرورت تخلیه عین مستأجره

از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است پس از پایان مهلت قرارداد اجاره نامه بین مستأجر و موجر وجود داشته باشد، امتناع مستأجر از تخلیه ملک اجاره است. از آنجاییکه اجاره، قراردادی است موقت و تصرف ملک مورد اجاره در خلال مدت قرارداد اعتبار دارد، لذا خودداری از تحویل آن به مالک امری غیر قانونی به حساب می آید. از این رو قانون، موادی را در نظر گرفته است تا موجر بتواند با تخلیه عین مستأجره ، حق خود را از مستأجر بگیرد. در واقع می توان گفت اعتبار اجاره نامه به مدت آن است.

تخلیه عین مستأجره توسط موجر

درخواست تخلیه ملک اجاره ای در دو صورت می تواند از سوی موجر مطرح شود. در مورد اول مهلت اجاره به اتمام رسیده است و مستأجر اقدام به تخلیه عین ننموده است.

در مورد دوم نیز مستأجر به مدت سه ماه اجاره بهای خود را پرداخت نکرده است، بنابراین موجر می توانید درخواست تخلیه عین را به شورای حل اختلاف محل ملک تسلیم نماید. در صورتی که تخلیه ملک بر اساس ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ انجام شود، دادگاه، پرونده مذکور را در مدت ۱ هفته به شورای حل اختلاف مربوطه ارسال می کند.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد

همانطور که می دانیم تخلیه عین مستأجره خود سبب فسخ قرارداد اجاره فی مابین مستأجر و موجر می شود.. اما حالاتی وجود دارد که پیش از سررسید موعد اجاره، قرارداد بین موجر و مستأجر فسخ می شود. ماده ۶ و ۸ قوانین مالک و مستأجر فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط مستأجر و فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر به ترتیب بیان شده است.

قانون تخلیه زودتر از موعد مستاجر به وی این حق را داده است که اگر توصیفات مندرج در اجاره نامه با خود عین مستأجره مغایرت داشت یا عین مستأجره دارای خرابی غیر قابل تعمیر شد، ملک را تخلیه نماید و مبلغ پیش پرداخت خود را دریافت کند.

در قوانین تخلیه مغازه سرقفلی توسط مالک تفاوت های اندکی با تخلیه ملک اجاره ای در قانون مالک و مستأجر وجود دارد. در قوانین سرقفلی، اگر مستأجر مبلغی را به عنوان سرقفلی به مالک پرداخته باشد، هنگام تخلیه ملک می تواند آن را پس بگیرد. هرچند که در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۵۶ اشاره دقیقی به تمامی جزئیات ملک سرقفلی نشده است، اما این قوانین در سال ۱۳۷۶ اصلاح شد.

تفاوت تخلیه عین مستأجره در قرارداد اجاره عادی و رسمی

بنا به ماده ۲ قانون روابط موجر و مستأجر ۱۳۷۶، اجاره نامه عادی نیاز به امضای دو نفر شاهد دارد. در صورتی که ملک مسکونی، هدف تخلیه ملک مستأجره باشد، درخواست تخلیه باید شواری حل اختلاف ارسال شود و در صورتی که ملک، تجاری بوده و دارای سرقفلی و حق کسب و پیشه باشد، باید به دادگاه ارسال شود.

برای پیگیری مشکل تخلیه ملک مستأجره خود می توانید با وکلای دعاوی ملکی مشورت کنید. شما می توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس با موسسه حقوقی پندار، از مشاوره وکیل ملکی مورد اعتماد خود بهره مند شوید.

سوالات متداول

دستور تخليه مستاجر چگونه صادر می گردد؟

مستأجر و موجر طبق قرارداد اجاره نامه به تعهداتی مکلف می شوند. اما مواردی وجود دارد که طرف مستأجر خلاف تعهدات خود عمل می کند. حال تکلیف موجر چیست؟ آیا باید مادامی که مستأجر در ملک ساکن است، شاهد تخلفات وی باشد؟ اگر مستأجر به تخلیه ملک پس از پایان مهلت اجاره رضایت ندهد، قانون چه حقی را برای موجر در نظر گرفته است؟ ادامه مطلب

قرارداد اجاره چگونه قابل فسخ است؟

مستأجر و موجر پس از توافقات لازم، عقدی را با نام اجاره نامه تهیه و پس از امضای آن، هر دو مکلف به رعایت تعهدات مندرج در آن می شوند. این اجاره نامه مدت معلومی دارد که طبیعتاً پس از اتمام مهلت آن، خود به خود فسخ شده مگر آنکه دو طرف نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. اما در موارد بسیاری شاهد فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد از سوی موجر و مستأجر هستیم که شرایطی دارد. ادامه مطلب