عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تخريب اموال

[تعداد: 13    میانگین: 3.1/5]

مفهوم تخریب اموال چیست؟

جدا از معنوی لغوی واژه تخریب که بر خراب کردن و غیر قابل استفاده کردن چیزی دلالت می کند، در حقوق، آسیب رساندن عمدی به مال دیگران را با عنوان تخریب اموال یاد می کنند. اهمیت تخریب اموال در قانون و حقوق جمهوری اسلامی ایران، به شرع اسلام و “قاعده لاضرر و لا ضرار فی الاسلام” باز میگردد.

اموال می تواند به صورت منقول یا غیر منقول در مالکیت شخص یا دولت باشد. بنابراین تخریب اموال می تواند در دو بعد خصوصی و دولتی مطرح شود.

جرم تخریب اموال عمومی از سه منظر مورد بررسی قرار می گیرد که ارکان جرم تخریب عبارتند از:

رکن قانونی تخریب اموال

فصل ۲۵ ام قانون مجازات اسلامی، به تفصیل در مواد ۶۷۵ الی ۶۸۹، جرم تخریب را با عنوان احراق و تخریب و اتلاف اموال و حیوانات، ذکر نموده است.

رکن مادی جرم تخریب اموال

تخریب مال، می تواند به صورت غیر مستقیم یا غیر مستقیم صورت پذیرد. این تخریب، ممکن است منجر به نابودی کلی مال شده یا به صورت جزئی به آن خسارت وارد کند. در هر حال، مجازات تخریب منجر به قتل، جراحت یا نقص عضو انسان در قانون مجازات اسلامی، قصاص و پرداخت دیه می باشد.

در اینجا نوع وسیله تخریب مهم نیست بلکه نتیجه آن مهم است. هر چند نوع وسیله می تواند در تشدید مجازات اثرگذار باشد. به طور مثال، تخریب توسط مواد آتش زا و منفجره، مجازاتی برابر با ۲ تا ۵ سال حبس را در پی دارد.

رکن معنوی جرم تخریب اموال

سوء قصد به اموال و اقدام به تخریب آنها، از موارد رکن معنوی جرم تخریب اموال می شود. با تحقق این رکن، دادگاه باید نسبت به اثبات جرم تخریب اقدام نماید. در صورتی که تخریب به منظور بر هم زدن نظم و امنیت ملی صورت گرفته باشد، علاوه بر سوء قصد خاص، سوء قصد عام نیز باید اثبات شود.

مجازات جرم تخریب اموال

مجازات جرم تخریب اموال

در نص صریح ماده ۶۷۷ قانون مجازات اسلامی عنوان شده است که در صورتی که فردی به عمد اموال منقول و غیر منقول شخصی دیگر را تضییع یا تخریب نموده و از حیز انتفاع خارج کند، مجازاتی برابر با ۶ ماه الی ۳ حبس را باید متحمل شود.

به طور کلی مجازات تخریب اموال دولتی را به سه صورت مورد بررسی قرار می دهند.

  • مجازات جرم تخریب دیوار و اموال تاریخی، فرهنگی و مذهبی: بنا بر قانون مجازات اسلامی، مجازات آسیب رساندن به اموال در این صورت، از ۱ الی ۱۰ سال حبس است.
  • مجازات جرم تخریب تأسیسات دولتی به عمد: تخریب زیرساخت های شبکه های ارتباطی، حامل های نیرو و انرژی، علائم راهنمایی و رانندگی و … که توسط بخشی دولتی یا خصوصی به منظور استفاده عموم ایجاد شده است، اگر به قصد اخلال درامنیت ملی نباشد، مجازاتی برابر با ۱۰-۳ سال و اگر به قصد بر هم زدن انضباط اجتماعی و عناد با حکومت جمهوری اسلامی باشد، مجازات مفسد فی الارض را در پی خواهد داشت.
  • مجازات جرم تخریب و از بین بردن مکتوبات و اسناد دولتی: در صورتی که تخریب در زمینه اسناد دولتی باشد مجازات ۱۰-۲ سال و در صورتی که مربوط به سایر مکتوبات باشد، مجازات ۶ ماه ت ۲ سال را در پی خواهد داشت.

به علاوه در زمینه اموال خصوصی، بسته به نوع مال، میزان مجازات فرق می کند.

وکیل دعاوی کیفری و تخریب اموال

از آنجایی تخریب اموال از جمله دعاوی کیفری می باشد، حضور وکیل کیفری در شکواییه های تخریب اموال ضروری است. مؤسسه حقوقی پندار با بیش از صدها پرونده موفق در زمینه دعاوی کیفری، بهترین گزینه برای مشاوره و قبول وکالت شما در زمینه دعاوی مرتبط با تخریب امواب می باشد.

اگر مطالب بالا در زمینه تخریب اموال به شما کمک کرد، و نیاز به وکیل دعاوی کیفری دارید، شما می توانید با مؤسسه حقوقی پندار تماس گرفته و از مشاوره وکلای باتجربه آن بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا تخریب اموال مجازات کیفری دارد؟

تخریب اموال می تواند به صورت آسیب رساندن، آتش سوزی و نابود ساختن اموال باشد. همچنین این اموال می تواند توسط دولت، بخش خصوصی یا با هزینه مشترک دولت و بخش خصوصی برای استفاده عموم مردم تهیه شده باشد. تمام این موارد در تعیین مجازات جرم تخریب اموال نقش دارد. ادامه مطلب

برچسب‌ها