عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

تبعات قانونی تغییر موضوع فعالیت شرکت چیست؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

تبعات قانونی تغییر موضوع فعالیت شرکت

از آنجا که موضوع یک شرکت ، تعیین کننده ی هدف آن شرکت خواهد بود ، لذا موضوع هر شرکت تحت تاثیر فعالیت آن شرکت بوده و ناظر بر امور انتفاعی تجاری و غیر تجاری شرکت خواهد بود . در اساسنامه ی هر شرکتی باید موضوع فعالیت آن شرکت به شکل صریح و جداگانه ای قید گردد . در جهت شفاف سازی ،تعیین وظایف ، اختیارات و تکالیف مسئولین و شرکاء شرکت ، باید در اساسنامه ی شرکت موضوع فعالیت آن تعیین گردد . تغییر موضوع فعالیت شرکت در صورتی که اعضای شرکت صلاح بدانند ، به صورت افزایش و یا کاهش یا عوض کردن فعالیت ها امکانپذیر خواهد بود .

اگر موضوع فعالیت شرکت به درستی شامل فعالیت آن نباشد ، تغییر موضوع کلیه ی شرکت های تجاری امکان پذیر خواهد بود و می توانند حتی به موضوع قبلی شرکت، عناوینی را اضافه کنند .

مجمع عمومی فوق العاده که از تجمع صاحبان سهام شرکت ها تشکیل می شود ، تغییرات موضوع فعالیت شرکت را تصویب می کنند .

برخی از موضوعات فعالیت شرکت ها ، نیازی به اخذ مجوز از ادراه ی ثبت شرکت ها ندارند  اما برخی موضوعات جدید باید مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح دریافت نماید.

اگر تغییر موضوع فعالیت شرکت به موضوع جدید ، به مجوز نیاز دارد ، شماره مجوز در موضوع باید قید گردد .

پیامدهای قانونی تغییر موضوع فعالیت شرکت چیست؟

  • هنگامی که موضوع فعالیت شرکت تغییر می کند ، باید فعالیت های شرکت مطابق با موضوع تغییر یافته باشد ، لذا هر گونه تخلف در این امر ، برابر با قوانین تجاری کشور با آن برخورد خواهد شد .انتشار کتاب
  • در تغییر موضوع فعالیت شرکت ، باید از موضاعات مجاز و مورد تایید سازمان ثبت شرکت ها استفاده نمود ، در غیر این صورت شرکت وجه قانونی نخواهد داشت و معاملات صورت گرفته غیرقانونی خواهد بود .
  • هنگامی که موضوع فعالیت شرکتی تغییر می کند ، حقوق و تعهدات آن نیز تغییر خواهد کرد ، لذا معاملاتی که خارج از موضوع شرکت باشند ، شرکت در قبال آنها تعهدی نخواهد داشت .
  • از آنجا که اختیارات و مسئولیت های مدیران شرکت در چهارچوب موضوع شرکت است ، با تغییر موضوع شرکت ،مدیران نمی توانند سرمایه ی شرکت را در فعالیت های غیر موضوعه به کار ببرند .
  • مدیران و مسئولین شرکت با تغییر موضوع شرکت ، نمی توانند از حدود موضوع تعیین شده تجاوز کنند ، لذا در صورت تجاوز از موضوع شرکت و افراط و تفریط ، مدیران خود مسئول عواقب آن خواهند بود .

در صورت بروز مشکل در زمینه ثبت تغییرات شرکت می توانید از مشاور حقوقی شرکت ها در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *