عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

روش های انکار نسبیت با فرزند حاصل از رابطه ی نامشروع چیست؟

[تعداد: 9   میانگین: 2.9/5]

روش های انکار نسبیت با فرزند حاصل از رابطه ی نامشروع چیست؟

بسیار دیده شده است که در رابطه های نامشروع بعد از بوجود آمدن بچه از جانب پدر سلب میشود و پدر انکار نسبیت میکند از فرزنده به دنیا آمده و این مشکلی است که امروزه خیلی با آن مواجه هستیم.

در صورتی که پسر رابطه نامشروع خود را با دختری انکار کند در حالی که دختر اعتراف به داشتن رابطه نامشروع کند به دلیل اعترافاتش مجازات خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که تعریف و مجازات زنا با رابطه نامشروع متفاوت است، در تعریف رابطه نامشروع باید گفت که زمانی که بین زن ومردی علقه زوجیت وجود نداشته باشد و با هم نزدیکی داشته باشند مرتکب رابطه نامشروع شده اند و مجازات آن ۹۹ ضربه شلاق میباشد که این مجازات از باب تعزیرات میباشد و چون تعزیری است قاضی میتواند از حدود اختیارات خود استفاده نماید و مجازات را لغو کند و یا تخفیف بدهد و حتی تشدید کند. اما در زنا  مجازات ۱۰۰ ضربه شلاق میباشد که این مجازات بر خلاف مجازات رابطه نامشروع از باب حدود میباشد و قاضی حق ندارد که مجازات شخص را لغو و یا تغییر دهد.

راه اثبات زنا و مقابله با انکار نسبیت

راه هایی که بتوان زنا را اثبات کرد کم و سخت میباشد که از دو طریق اقرار و شهادت شهود میتوان این کار را انجام داد که شهادت شهود راهی بسیار سخت و دشوار است زیرا که وجود شاهد در آن زمان تا حدودی غیر ممکن است و زمانی که دختر بابت داشتن رابطه شاکی باشد و رابطه از جانب پسر انکار شود دادگاه نمیتوالند پسر را به عنوان مجرم تلقی کند.

دختری که شاکی است و نامه پزشک قانونی به همراه دارد که نشان بر وجود رابطه زنا دارد اگر پسر انکار نماید نمیتوان آن را مجازات نمود زیرا مجازات از جانب حدود است و طبق نظریه هیچ کارشناسی و از هیچ راهی نمیتوان آن را اثبات کرد و تنها مجازات شلاق برای دختر خواهد بود. اثبات رابطه ی نامشروع آسات تر است و قاضی با توجه و بررسی شرایط موجود و در صورت ارائه عکس و فیلم و بر اساس علم خود میتواند وجود این رابطه را اثبات کند و نیازی نیست که حتما طرفین به وجود رابطه اقرار نمایند.

در صورتی که قاضی با وجود انکار پسر تشخیص به مجرم بودن پسر نماید میتواند او را به مجازات تعزیری ۹۹ ضربه شلاق محکوم نماید و یا اگر قاضی تشخیص را بر این موضوع بگذارد که شخص مجرم فرد خطرناکی است میتواند فرد را به یک یا دو سال تبعید مجازات نماید .

راه های اثبات نسب طفل

اگر فرزندی که از طریق رابطه نامشروع بوجود آمده و در مرحله جنینی میباشد و زن شاکی باشد میتواند درخواست انجام آزمایش داشته باشد که در این صورت نمیتوان به جواب قطعی رسید اما به احتمال خیلی زیاد جواب آزمایش میتواند درست باشد اما مشکلی که این آزمایش میتواند داشته باشد هزینه بالای آن است زیرا انجام آزمایش DNA هزینه بالایی دارد.

راه دیگری برای اثبات بچه آزمایش خون است که بازهم با وجود مثبت بودن آزمایش نمیتوان حکم قطعی داد زیرا بسیاری از افراد از لحاظ گروه خونی با هم یکسان و هماهنگ هستند.اما این آزمایش میتواند راهی باشد برای اینکه در صورت مثبت بودن آزمایش شخص اقرار به واقعیت نماید و از انکار نسبیت با فرزند دست بردارد.

اگر آزمایشاتی که در بالا به آن اشاره کردیم به صورت قطعی ثابت کند که بچه متعلق به شخص خاصی است اما باز از این طریق نمیتوان به رابطه زنا طرفین اشاره کرد و آن را اثبات کرد.

اگر وجود بچه نامشروع ثابت شود علاوه بر جنبه مجازات باید جنبه حقوقی دیگر مثل مهریه و ارث را برای زن در نظر گرفت که ممکن است که رابطه زنا ثابت نشود اما مرد را به عنوان پدر طبیعی بچه شناخته شود.

بسیاری از مردم بر این باورند که در صورت اثبات رابطه و وجود فرزند دادگاه طرفین را مجبور به ازدواج با هم میکند اما همچین چیزی ممکن نیست و قاضی نمیتواند طرفین را مجبور به ازدواج نماید اما قاضی میتواند با توجه به یکسری شرایط به طرفین پیشنهاد ازدواج بدهد.

اگر فرزندی که پدرش ناشناخته باشد و نتوان از طریق پدر برای او شناسنامه گرفت شناسنامه فرزند از طریق مادر گرفته میشود و به اسم مادر صادر میشود.

ساقط شدن مجازات برای زن

اگر زنی که باردار است و مجازات حد داشته باشد در مورد اجرا شدن حکم باید گفت که زیرنظر پزشک میتوان مجازات را انجام داد اما اگر پزشک تشخیص دهد که در صورت مجازات زن به سلامت جنین لطمه ای وارد میشود و یا اینکه تشخیص داده شود اگر نوزاد در صورت به دنیا آمدن سرپرستی جهت نگهداری نداشته باشد و با انجام مجازات خطر تلف شدن مادر وجود داشته باشد مجازات حد ساقط میشود.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *