عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

انواع حجر چیست؟

[تعداد: 4   میانگین: 3/5]

انواع حجر چیست؟

حجر در اصطلاح لغوی به معنای منع کردن و جلوگیری کردن به کار رفته و در اصطلاح قانونی به کسی اطلاق می شود که به خاطر شرایط عقلی و اجتماعی که دارد ، توان لازم برای اداره کردن خود را ندارد و به همین خاطر تحت حمایت قانون قرار می گیرد و برای او قیم مناسبی انتخاب می شود تا عهده دار مسئولیت های او باشد و به صورت امانت از اموال او به نفع وی استفاده کند ، در این نوشتار انواع حجر مورد بررسی قرار می گیرد .

انواع حجر

انواع حجر شامل موارد زیر می گردد :

– حجر عام و خاص

– حجر قانونی و قضایی

– حجر حمایتی و سوء ظنی

– حجر در موارد مالی و غیر مالی

– حجر در نبود اراده و کمبود اراده

– حجری که تا بینهایت ادامه دارد

حجر عام و خاص :

حجر عام آن است که شخص از کلیه انجام امور حقوقی خود ممنوع باشد ، مثل آدمی که به جنون مبتلا است و از همه ی امور خود ناتوان است، در حجر خاص ، شخص تنها از تعدادی از امور خود ممنوع می گردد و در امور دیگر مختار خواهد بود مانند تاجر ورشکسته که فقط در امر اقتصادی ممنوع فعالیت شده باشد.

حجر قانونی و قضایی :

حجر قانونی در مورد افرادی است که طبق قانون به طور صریح و واضح محجر شناخته شده اند ، مثل صغیر،  سفیه و مجنون ، اما در حجر قضایی حکم صادر شده از طرف دادگاه بوده است ، مانند تاجر ورشکسته که حجر قانونی و قضایی دارد .

حجر حمایتی و سوء ظنی:

حجر حمایتی از نام آن مشخص است که هدف آن حمایت از محجور در مقابل دیگران است تا نخواهند از وضعیت وی به نفع خود استفاده کنند ، در حجر سوءظنی هدف از حجر ، حمایت از اطرافیان محجر است تا شرایط محجر باعث آسیب زدن به آنها نگردد.

حجر در موارد مالی و غیر مالی : 

حجر مالی در مورد کسی اجرا می شود که عقل معاش ندارد ، اما در موارد دیگر آزاد است اما گاهی حجر ممنوعیت در تمام امور اعم از مالی و غیر مالی را شامل می شود.

حجر در نبود اراده و کمبود اراده: اصولا حجر به علت نبود درک و شعور لازم در انجام امور شخصی ایجاد می شود و به علت نقص در عقل ،  فرد درایت لازم را در امور خود کسب نمی کند مثل صغیر بودن که موجب حجر فرد می گردد .

حجری که بینهایت ادامه دارد: در حجر غایی و بینهایت زمان خاصی برای رفع حجر وجود ندارد و تا ابد ادامه دارد مثل حجر کسی که به جنون مبتلا باشد .

در همه ی موارد اشاره شده ، قانون به حجر شخص حکم می دهد تا زمانی که شرایط حجر برطرف شود و در این زمان شخص قابل اعتمادی ، قیم شخص محجر خواهد بود و شخص محجر به موجب قانون اهلیت استفاده از اختیارات خود را نخواهد داشت و اگر در امر اقتصادی یا قراردادی سهیم شود ، آن عقد باطل خواهد بود.

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *