عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

انحلال قهری شرکت چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

انحلال قهری شرکت چیست؟

برای بررسی انحلال قهری شرکت ابتدا می بایست انواع شرکت های تجاری را شناخت و به همین دلیل در ادامه به توضیح آن پرداخته می شود.

انواع شرکت های تجاری

هر گاه دو یا چند نفر ، به منظور انجام امور تجاری با تسهیم سرمایه و ترسیم نحوه تقسیم سود و زیان طبق مفاد قرارداد ، تفاهم نمایند فعالیت آن ها یک شرکت تجاری را تشکیل داده است ، به عبارت دیگر ، هر گونه عملیات تجاری ناشی از تودیع سرمایه شرکاء که طبق قرارداد با تقسیم سود و زیان همراه باشد مشمول فعالیت های شرکت تجاری است.
ماده ۲۰ قانون تجارت ، شرکت های تجاری را به شرح ذیل نام برده است :
۱- . شرکت سهامی
۲- شرکت با مسئولیت محدود
۳- شرکت تضامنی
۴- شرکت مختلط غیر سهامی
۵-شرکت مختلط سهامی
۶- شرکت نسبی
۷- شرکت تعاونی تولید و مصرف

انحلال شرکت

انحلال شرکت به منزله پایان عمر آن است و لازمه پایان عمر شرکت این است که دارایی جمعی از حالت مشاع بیرون آورده شود و میان آنان تقسیم گردد.

تقسیم دارایی بین شرکا در صورتی میسر است که طلبکاران شرکت طلب خود از شرکت را دریافت کرده باشند.، برای رسیدن به چنین مقصودی،قانون گذار تصفیه اموال شرکت را پس از انحلال پیش بینی کرده است

 موارد انحلال شرکت ها

همان طور که تشکیل شرکت ناشی از اراده شرکاست،انحلال آن نیز با اراده شرکا میسر است.، در نهایت ممکن است در طول حیات شرکت،وقایع دیگری حادث شود که انحلال شرکت را ایجاب کن، این موارد را قانون گذار در قانون تجارت پیش بینی کرده است که آن ها را تحت عناوین زیر بررسی می کنیم:
۱٫انحلال مبتنی بر اراده شرکا
۲٫انحلال به سبب از بین رفتن یکی از عناصر شرکت
۳٫انحلال مبتنی بر دلایل موجه
۴٫انحلال به سبب وضعیت یکی از شرکا

برای مثال ،علل انحلال شرکت سهامی :
با توجه به مواد۱۱۹و ۲۰۱ از قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷ موارد انحلال و تصفیه شرکت سهامی به صورت انحلال قهری شرکت (اجباری)، به تشخیص مجمع عمومی و بر مبنای تصمیم همین مجمع یا بر مبنای حکم دادگاه صورت می‌‌‌گیرد .

انحلال قهری شرکت

هر گاه شرکت سهامی ورشکسته و حکم ورشکستگی صادر گردیده باشد منحل می گردد و به آن انحلال قهری شرکت می گویند. این مورد تنها موردی است که در آن برای منحل شدن حکم دادگاه ضرورت ندارد و همین که حکم ورشکستگی شرکت صادر شود، منحل شده و باید طبق مقررات راجع به ورشکستگی تسویه شود.

انحلال به تصمیم مجمع عمومی

مجمع عمومی فوق العاده یکی از ارکان شرکت سهامی بوده و صلاحیت آن درمورد تغییر مواد اساسنامه، تغییر در سرمایه شرکت و انحلال شرکت قبل از موعد است که این مجمع هر موقع اراده کند،میتواند به تشخیص خود و به هر علت قبل از موعد شرکت را منحل کند؛ البته این تصمیم زمانی معتبر است که در جلسه رسمی  با اکثریت دو سوم آرای حاضر در جلسه اتخاذ شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه ثبت انحلال شرکت می توانید از مشاوره حقوقی شرکت ها در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *