عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

انحصار وراثت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.2]

انحصار وراثت چیست؟

ارث، مالی است که به صورت منقول یا غیر منقول پس از فوت متوفی به ورثه تعلق می گیرد. برای تعیین مبلغ سهم هر یک از وراث پس از مرگ، ابتدا باید اقدام به تعیین ورثه نمود. قانون “انحصار وراثت“، تمامی مراحل و ضوابط مورد نیاز برای رسیدگی به امور ورثه و میراث به تشریح بیان نموده است. مرجع قانونی پس  از رسیدگی به این امور، نظر خود را تحت عنوان “گواهی انحصار وراثت” ارائه می دهد.

صدور گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

مفهوم انحصار وراثت در حقوق به تعیین تعداد وراث متوفی از سوی مراجع دارای صلاحیت اطلاق می گردد. مرجع صدور گواهی انحصار وراثت، شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت متوفقی می باشد. پس از فوت متوفی ممکن است مسائلی از قبیل دعاوی اصل و نسب، امور موقوفی و تولیت مطرح شود که رسیدگی به آنها از جمله وظایف دادگاه های عمومی است.

درخواست صدور گواهی انحصار وراثت به طور معمول از طرف یک یا چند نفر از وراث انجام می گیرد. این در حالی است که طلبکاران متوفی یا ورثه، فرد یا افراد مورد وصیت متوفی و فردی که از طرف متوفی مسئول اجرای وصیت شده نیز می توانند درخواست صدور تصدیق انحصار ورثه را ارائه نمایند.

لازم به ذکر است عدم مشارکت یا موافقت یک یا چند نفر از وراث، خللی را در پروسه صدور گواهی انحصار ورثه ایجاد نمی نماید.

چه زمانی به وکیل برای انحصار وراثت نیاز داریم؟

هر یک وراث جهت گرفتن سهم خود از ارث، باید ابتدا به اثبات وارثیت خود بپردازند و سپس، سهم الارث ایشان تعیین شود.

دادگاه در این مورد پس از انجام رسیدگی به صدور گواهی انحصار وراثت اقدام می نماید و آن را به اشخاص ذی نفع ارائه می دهد.

در این پروسه، آگهی انحصار وراثت منتشر می شود که در آن از افراد مطلع درخواست می شود تا اگر وصیت رسمی یا غیر رسمی  از متوفقی در اختیار دارند، به شواری حل اختلاف یا سایر افراد ذی نفع ارائه دهند. بنابراین گواهی انحصار ورثه بر اساس وصیت های ارائه شده صادر می شود.

در مواردی که اختلاف بر سر وصایای باقیمانده از متوفی وجود دارد، یا مشکلی بین وراث در زمینه تقسیم سهم الارث وجود داشته باشد، وکیل انحصار وراثت می تواند با علم به قوانین و بررسی اسناد و مدارک به وراث در تعیین سهم الارث عادلانه کمک نماید.

یک وکیل خوب، ضمن اطلاع از تمامی قوانین انحصار وراثت، شرط عدالت را رعایت نموده و با تجربه کافی بهترین و امین ترین یاری رسان بازماندگان متوفی در شرایط پس از فقدان وی می باشد.

مؤسسه حقوقی پندار با بهره گیری از باتجربه ترین و خبره ترین وکلای پایه یک دادگستری، می تواند به مراجعین محترم در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور وراث در مراجع قضایی، اموال متوفی را شناسایی نموده و سهم الارث هریک از وراث را تعیین و مطالبه نماید.

اگر مطالب بالا به شما کمک کرد و با مشکل انحصار وراثت مواجه هستید، هم اکنون می توانید با مؤسسه حقوقی پندار تماس گرفته و از مشاوره وکلای خبره آن بهره مند شوید.

ازدیگر خدمات و وکلای موسسه حقوقی پندار :

وکیل ملکی
وکیل طلاق
سوالات متداول

ابطال تقسیم نامه ارث به چه صورتی است؟

یکی از مواردی که پس از فوت متوفی مورد بررسی قرار می گیرد، تقسیم اموال وی بر اساس وصیت نامه و قانون ارث می باشد. آنچه در گواهی انحصار وراثت به آن اشاره می شود، تعداد وراث، نحوه تقسیم ارث بین آنها و سهم الارث هر یک از آنها می باشد. در صورتی که احدی از وراث بر نحوه تقسیم ارث اعتراض داشته باشد از طریق قانون و مراجع قانونی می تواند اقدام به ابطال تقسیم نامه ارث بپردازد. برای آگاهی از این روش ها ادامه مطلب را بخوانید. ادامه مطلب

انحصار وراثت خلاف واقع چیست؟

تقسیم ماترک تنها می تواند بین وراث قانونی و کسانی که در وصیت نامه متوفی به آن اشاره شده است انجام گیرد. بنابراین هر کسی نمی تواند ادعای سهم الارث از ماترک متوفی را داشته باشد. به همین دلیل اگر کسی که ارث به وی تعلق نمی گیرد اقدام به گرفتن گواهی انحصار وراثت نماید، انحصار وراثت خلاف واقع خواهد بود و ذی نفعان می توانند این گواهی را تصدیق نکنند. ادامه مطلب

انحصار وراثت نامحدود چیست؟

یکی از اولین و مهمترین مراحل در انتفاع از سهم الارث و ماترک توسط وراث، دریافت گواهی انحصار وراثت می باشد. پس از دریافت گواهی انحصار وراثت، وراث می توانند بر اساس آنچه برای آنها تعیین شده است معاملاتی انجام دهند. گواهی انحصار وراثت بر اساس ارزش معاملات انجام شده بر روی ورثه متوفی صادر می شود به این صورت که معاملات به دو گروه بیشتر و کمتر از 30 میلیون ریال تقسیم بندی شده و بر اساس آن دو نوع انحصار وراثت محدود و نامحدود صادر می شود. ادامه مطلب

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.