عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا انحصار وراثت سهام به وراث تعلق می گیرد؟

[تعداد: 3    میانگین: 4/5]

آیا انحصار وراثت سهام به وراث تعلق می گیرد ؟

انحصار وراثت ، گواهی مخصوصی است که از شورای حل اختلاف یا دادگاه عمومی حوزه ی آخرین محل اقامت متوفی به منظور تعیین تعداد وراث و سهم الارث هر یک از آنها ، صادر می گردد که جهت دریافت آن باید مراحل لازم را طی نمود ، از این رو در این مقاله به بررسی انحصار وراثت سهام پرداخته شده است .

انحصار وراثت سهام 

در رابطه با انحصار وراثت سهام می توان عنوان نمود که دارایی سهام و اوراق بهادار قسمتی از ارثیه ی متوفی می باشد که بر اساس قوانین ، باید به ورثه قانونی متوفی انتقال یابند .

جهت انتقال سهام به وراث ، تنها شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می تواند این امر را انجام دهد که لازم است وراث و یا نماینده ی آنها ، پس از پرداخت مالیات بر ارث اوراق بهادر به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و طی عملیات انتقال قهری سهام ، سهام فرد متوفی رد بر اساس گواهی حصر وراثت ، به وراث قانونی وی منتقل کنند که پس از این مرحله ، گواهینامه ی های نقل و انتقال سهام برای وراث صادر می گردد .

در واقع می توان گفت که جهت انحصار وراثت سهام ، ابتدا وراث با تهیه ی لیست اموال منقول و غیرمنقول متوفی و ارائه ی آن به اداره ی دارایی ، مالیات بر ارث آن را تعیین و پرداخت می کنند و پس از اینکه گواهی انحصار وراثت از سوی مرجع قضایی حوزه ی آخرین محل  اقامت متوفی صادر گردید ، بر اساس گواهی انحصار وراثت که سهم الارث هر یک از وراث مشخص شده است ، سهام به آنها تعلق و منتقل خواهد شد .

جهت دریافت گواهی انحصار وراثت باید مراحلی چون ؛ مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه ، تکمیل فرم اطلاعات وراث ، تهیه ی مدارک لازم و انتشار آگهی در روزنامه طی شود تا پس از انجام روال قانونی ، گواهی صادر گردد .

در رابطه با انتقال سهام نیز باید مراحل قانونی و نامه نگاری های لازم طی ده روز کاری ، با مراجعه به شرکت های بورس ، دفاتر پیشخوان منتخب دولت ، انجام بررسی های لازم توسط کارشناسان مربوطه و تحویل مدارک مورد نیاز ، صورت پذیرد .

تقسیم سهام برای وراث زمانی انجام خواهد شد که مالیات بر ارث پرداخت شده و گواهی واریز آن درج شده باشد .

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سهام به وراث

  • اصل یا تصویر برابر با اصل حکم انحصار وراثت متوفی
  • اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی واریز مالیات بر ارث به انضمام اسامی شرکت های مندرج در گواهی واریز مالیات بر ارث
  • وصیت نامه و یا صلح نامه ( در صورت موجود بودن
  • اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی فوت متوفی
  • تصویر شناسنامه متوفی
  • تصویر شناسنامه و کارت ملی تمامی وراث
  • تصویر صفحه دوم شناسنامه مادر متوفی در صورت ذکر در انحصار وراثت
  • تسلیم برگه سهام یا گواهی نقل و انتقال متعلق به متوفی
  • درخواست تقسیم سهام بین وراث

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها