عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

انحصار وراثت بیمه عمر به چه کسانی تعلق می گیرد؟

[تعداد: 5    میانگین: 3.2/5]

انحصار وراثت بیمه عمر به چه کسانی تعلق می گیرد؟

انحصار وراثت عبارت است ، تعیین تعداد قانونی وراث یک متوفی توسط دادگاه با مراجع قضایی که با این عمل ، می توان ارثیه ی متوفی را با توجه به قوانین تقسیم ارث و وصیت متوفی ، سهم الارث هر ورثه را مشخص و به وی منتقل کرد ، در این مقاله به بررسی انحصار وراثت بیمه عمر  پرداخته شده است .

انحصار وراثت بیمه عمر 

در رابطه با انحصار وراثت بیمه عمر می توان گفت که بیمه ی عمر ، بیمه ای است که فرد با پرداخت اقساط آن طی چندین سال ، خود را در برابر حوادث تعریف شده ، بیماری های خاص و فوت احتمالی و …. بیمه می کند ، بیمه ی عمر تنها با فوت شخص و بروز حوادث به بیمه گذار پرداخت نخواهد شد ، بلکه با توجه به اینکه فرد بیمه عمر و پس انداز را انتخاب کرده باشد ، می تواند حتی بخشی از آن را قبل از فوت خود دریافت نماید اما غالب استفاده بیمه ی عمر در ارتباط بیماری ها ، حوادث و فوت فرد می باشد .

هدف شخص بیمه گذار از بیمه عمر ، هدفی معنوی ، دور اندیشی و تامین آتیه اعضای خانواده می باشد ، بدین ترتیب با بیمه شدن شخص ، آینده اعضای خانواده یا شخص ثالثی در اثر فوت ، از نظر مالی تا حدودی تامین خواهد شد .

بیمه عمر و حوادث پرسنل نیروهای مسلح وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان های تابعه یا وابسته به آنها ، نمونه ای از بیمه عمر می باشد .

چه کسانی انحصار وراثت بیمه عمر را دریافت می کنند؟

در جواب این سئوال که انحصار وراثت بیمه عمر پس از فوت به چه کسانی می رسد ؟ باید گفت که بر اساس ماده ی ۲۴ قانون بیمه ، وجه بیمه عمر که باید بعد از فوت پرداخت شود به ورثه قانونی متوفی پرداخت می گردد ، مگر اینکه در سند بیمه ، فرد دیگری قید شده باشد که در این صورت بیمه به فرد نام برده ، تعلق خواهد گرفت و اگر هم از وراث و هم شخص ثالث نام برده شده ، سرمایه بیمه به نسبت مساوی میان آنها تقسیم خواهد شد ، مگر اینکه بیمه گذاری جور دیگری تعیین نموده باشد .

انحصار وراثت بر اساس قرارداد بیمه عمر

لذا می توان گفت که سرمایه بیمه عمر پس از فوت بیمه گذار ، به ورثه یا شخص ثالثی خواهد رسید که در سند بیمه از او نام برده شده است ، از این رو سرمایه بیمه ی عمر متوفی به مانند ارثیه متوفی تنها به ورثه تعلق نخواهد گرفت و چنانچه بیمه گذار در تعیین فردی که بیمه باید به وی تعلق گیرد ، از فردی غیر از وراث خود نام برده باشد ، بر طبق قانون ، سرمایه ی بیمه ی عمر به او واگذار می گردد و با شکایت وراث نیز ، قانون حقی برای آنها قائل نخواهد شد .

اگر بیمه گذار در سند بیمه ی عمر خود از فرد خاصی از وراث یا هر شخص ثالث دیگری نام نبرده است ، سرمایه بیمه میان ورثه قانونی بیمه شده به نسبت مساوی تقسیم خواهد شد ، زیرا این سرمایه ارثیه شخص بیمه شده محسوب نمی شود و از قاعده ارث خارج می باشد .

چنانچه بیمه گذار در سند بیمه برای هر فردی از وراث خود یا شخص ثالثی ، مقدار مشخصی از سرمایه ی بیمه را مشخص کرده باشد ، جهت تخصیص سرمایه به افراد نام برده ، مبنا تقسیم سرمایه ، تصمیم گیری بیمه گذار خواهد بود که در سند درج شده است .

در صورت بروز مشکل در زمینه ارث می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها