عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

انتقال مال غير

[تعداد: 8    میانگین: 2.4/5]

بررسی جرم انتقال مال غیر

هر مالکی نسبت به مال خود حق مالکیت دارد. این بدان معنی است که دیگران حقی نسبت به تصمیم گیری و اقدام نسبت به سرنوشت آن مال ندارند و انتقال و فروش و واگذاری آن مال تنها با اجازه مالک قابل انجام است. در مواردی پیش می آید که فردی بدون اجازه و اطلاع مالک، اقدام به عمل نسبت به مال وی می نماید. به طور مثال، فردی ملک شریک یا خودروی همسرش را بدون اطلاع وی به فروش می رساند. در این صورت فرد فروشنده یا منتقل کننده مال، مرتکب جرم انتقال مال غیر شده است. این انتقال اغلب از سوی افراد سودجو و منفعت طلب انجام می شود و مجازات های سنگینی در قانون برای آن در نظر گرفته شده است.

انتقال می تواند به صورت فروش، واگذاری با ودیعه و … باشد. در نتیجه اجاره مال غیر نیز جزو مصادیق جرم انتقال و فروش مال غیر به حساب می آید و قابل مجازات است.

انتقال مال غیر در قانون مجازات جدید

در قانون مجازات اسلامی ماده ۲۳۸، فرد مرتکب به جرم انتقال مال غیر را مشمول جرم کلاهبرداری شناخته است و رد مال و تأدیه خسارت مال باخته محکوم نموده است. در قانون جدید انتقال مال غیر علاوه بر مجازات های مذکور برای متهم این جرم که به عنوان متقلب نیز از آن یاد می شود، ضمانت های کیفری نیز برای این جرم در نظر گرفته شده است.

ارکان جرم انتقال مال غیر

جرم انتقال مال غیر، مانند هر جرم دیگری در صورت وجود سه رکن مادی، روانی و قانونی تحقق می یابد. ماده قانونی مذکور، بر قانونی بودن جرم فروش مال غیر تأکید دارد که رکن قانونی آن را تأمین می کند. رأی وحدت رویه در خصوص انتقال مال غیر در شماره ۵۹۴ نیز به رکن قانونی این جرم می پردازد. رکن مادی جرم انتقال و فروش مال غیر، در واقع هر سندی است که بر انتقال آن مال بدون اذن مالک دلالت نماید. همچنین تحقق رکن روانی یا معنوی این جرم به صورتی تحقق می یابد که عمدی بودن انجام عمل مجرمانه توسط متهم ثابت شود.

نقش دلال در جرم انتقال مال غیر

همکاری دلال با آگاهی از ارتکاب جرم فروش مال غیر، موجب تعقیب وی به عنوان شریک جرم یا معاون جرم می شود. تعقیب و مجازات دلال، که تنها در صورت علم وی به جرم، امکان پذیر بوده و در صورت اثبات شراکت دلال، امکان توقیف اموال وی نیز وجود دارد. یکی از موارد مشارکت دلال در جرم به این صورت است که به طور مثال می تواند حین معامله، ملک فردی غیر از فروشنده معامله را که دارای ارزش بیشتری است، حین معامله به خریدار معرفی نموده و وی را ترغیب به خرید ملک مذبور می نماید. در نهایت با دریافت حق دلالی، اقدام به تنظیم قولنامه می نماید.

توقیف اموال دلال

در صورت اثبات شراکت دلال در جرم، می توان اقدام به توقیف اموال وی نمود و از آن برای جبران خسارت زیان دیده استفاده نمود. در صورتی که دلال از رد مال به فرد خسران دیده امتناع کند، در صورتی که عسر متهم اثبات نشود، دادگاه می تواند طی درخواست مالباخته متهم را تا زمان رد مال بازداشت نماید. زمان این بازداشت می تواند بیشتر از زمان تعیین شده در حکم محکومیت وی باشد.

تفاوت جرم انتقال مال غیر و کلاهبرداری

بسیاری از افراد به دلیل مشابهت جرم انتقال یا فروش مال غیر با جرم کلاهبرداری، این دو جرم را با یکدیگر اشتباه میگیرند. اما در برخی مفاهیم و شرایط خاص، تفاوت هایی دارند. در قانون جرم انتقال و فروش مال غیر جرم بسیط است که قانونگذار تفاوت هایی را میان این جرم و جرم کلاهبرداری قائل شده است. از تفاوت های این دو جرم می توان به ارکان مادی نظیر استفاده از وسایل متقلبانه، اقدام به اغفال مجنی علیه و ارتکاب به اخذ مال دیگری اشاره نمود.

این تفاوت ها به این دلیل است که در جرم انتقال مال غیر، فردی که به عنوان مجنی علیه در دعوا شناخته می شود، در صحنه جرم حضور فیزیکی ندارد و امکان اغفال وی وجود ندارد. بعلاوه در این جرم، می توان انتقال مال را نسبت به مالک اصلی مال، جرم انتقال و فروش مال غیر و نسبت به خریدار یا تحویل گیرنده مال، کلاهبرداری تلقی نمود. زیرا در این معامله، انتقال دهنده به این صورت وانمود کرده است که مال مورد معامله، متعلق به اوست و از این تزریق موجبات فریب خریدار و ترغیب وی به خرید مال غیر و اخذ مبلغ معامله را پدید آورده است.

از دیگر تفاوت های این دو جرم می توان به ارکان مادی آن اشاره نمود. در رکن مادی جرم کلاهبرداری، اخذ و بردن مال دیگری به صراحت مورد تأکید قرار گرفته است اما در جرم انتقال مال غیر، تنها انجام معامله جهت انتقال مال، رکن مادی جرم را تشکیل داده و نیازی نیست مال حتما از ید مالک خارج شود. همچنین وسیله مورد استفاده در جرم کلاهبرداری دارای اهمیت زیادی است که در نتیجه جرم تأثیر گذاشته و از شروط تحقق آن است.

مدارک لازم برای طرح دعوای انتقال مال غیر

برای اقامه شکایت فروش مال غیر، علاوه بر مدارک شناسایی معمول، به اسناد و مدارکی جهت اثبات جرم انتقال مال غیر نیز نیاز است.

برای دانلود نمونه شکایت انتقال مال غیر می توانید اینجا را کلیک کنید.

در صورت بروز در زمینه انتقال مال غیر و نیاز به تنظیم لایحه دفاعیه انتقال مال غیر، می توانید از مشاوره های وکیل کیفری مورد اطمینان خود در گروه وکالت دعاوی کیفری موسسه حقوقی پندار، از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

رای وحدت رویه انتقال مال غیر چیست؟

طبق رای وحدت وریه انتقال مال غیر ، این جرم، زیر مجموعه جرائم مربوط به کلاهبرداری می باشد و مشمول قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و کلاهبرداری سال ۱۳۶۷ می باشد. بر اساس این رای ، وحدت رویه قضایی مصوب ۱۳۲۸ در همه مراجع قضایی، دادگاه ها و شعبات دیوان عالی کشور در هنگام رخ دادن جرائم مشابه، به همین صورت خواهد بود. ادامه مطلب

 

برچسب‌ها