عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

آیا تقسیم ارث بدون حضور وراث امکان پذیر است؟

[تعداد: 27    میانگین: 2.6/5]

آیا تقسیم ارث بدون حضور وراث امکان پذیر است؟

قانون نحوه و نوع تقسیم ارث را مشخص کرده است و سهم هر فرد با توجه به طبقات سه گانه حقوقی تعیین شده در بین وراث مشخص می باشد اما آیا تقسیم ارث بدون حضور وراث امکان پذیر می باشد.

تقسیم ارث بدون حضور وراث

در رابطه با تقسیم ارث بدون حضور وراث می توان گفت که در مرحله انحصار وراثت حتی اگر تعدادی از وراث مدارک خود را ارائه ندهند و همکاری لازم را نداشته باشند اقدام یکی از وراث این وظیفه را از دیگران سلب می کند و بهتر اینست که وراث با توافق با هم یکی از وراث را به عنوان وکیل برای انجام این کار مامور کنند اما اگر وراث دیگر همکاری نکنند و مدارک خود را تحویل ندهند به دلیل آنکه شورای حل اختلاف خود از اداره ثبت احوال استعلام خواهد گرفت در روند بررسی انحصار ورثه خللی ایجاد نخواهد شد.

در زمان رسیدگی به درخواست انحصار ورثه حتی از چند نفر از وراث در جلسه دادگاه حاضر نشوند باز طبق ماده ۹۵ قانون آیین دادرسی مدنی این کارشان مانع تداوم رسیدگی به درخواست گواهی انحصار ورثه نمی گردد و دادگاه با صدور حکم غیابی تکلیف وراث را مشخص و به آنها ابلاغ خواهد کرد و این کار در قانون به رسمیت شناخته می شود و به دلیل عدم حضور در جلسه اعتراض وراث مورد اعتنا قرار نخواهد گرفت.

قانون درباره لزوم و عدم لزوم حضور وراث چه می گوید؟

از آنجایی که طبقات ارث طبق ماده ی ۸۶۲ قانون مدنی مشخص شده است و سهم هر وارث بر اساس طبقه ای که در آن گنجانده نی شود مشخص می شود عدم حضور وارث نیز منجر به تقسیم ارث خواهد گردید .

اگر عدم حضور یکی از وراث به علت اعتراض و ارائه وصیت نامه به نفع خود باشد از آنجا که قانون وصیت متوفی در مورد اموال خود را فقط در مورد یک سوم از اموال قانونی می داند این فرد باید مراتب اعتراض خود را به دادگاه قبل از تقسیم ارث اعلام نماید تا مدارک وی اگر به صورت قانونی تنظیم شده باشد نورد بررسی و سپس در صورت صحت تقسیم توسط دادگاه در مورد مابقی اموال متوفی صورت گیرد اما اگر این مدارک قانونی نباشد مورد اعتنا قرار نخواهد گرفت.

یکی از موارد شایعی که بعد از فوت افراد موجب بروز اختلاف میان وراث می شود ارائه وصیت نامه توسط تعدادی از وراث به نفع خود می باشد که این کار آنها علاوه بر ایجاد اختلاف و درگیری زمان زیادی را در مراجع قانونی صرف بررسی اصالت وصیّتنامه ها خواهد کرد و این موضوع مشکلات زیادی را برای وراث ایجاد و زمان تقسیم ارث را به تعویق خواهد انداخت.

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها