عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

امتناع از تحویل گرفتن فرزند چه پیامدی دارد؟

[تعداد: 8   میانگین:  2.6/5]

تحویل گرفتن فرزند پس از طلاق

لزوم نگهداری و حضانت از فرزند

کودکان به دلیل عدم توانایی در تامین نیاز های طبیعی و اجتماعی خویش نیاز به حمایت از طرف والدین، جامعه و قانونگذار دارند بنابراین بایستی به بهترین صورت در رفع نیاز های آنها کوشید. حضانت به معنای پرورش و نگهداری فرزند می باشد که طبق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی، حضانت فرزند حق و تکلیفی است که بر عهده ی والدین گذاشته شده است. حضانت و نگهداری از فرزند قابل فروگذاری و یا واگذاری نمی باشد و نمیتوان مثلا به موجب شرط ضمن عقد از تحویل گرفتن فرزند سر باز زد. زیرا نگهداری از فرزند تکلیفی است که قانونگذار با در نظر گرفتن مصلحت کودک و جامعه ، بر عهده ی پدران و مادران به صورت مشترک گذاشته است. البته این حق و تکلیف باز هم بنا بر مصلحت کودک، زمانی که والدین دارای لیاقت لازم اخلاقی و … نباشند، از آنها سلب می شود.

حضانت فرزند

 وضعیت حضانت فرزند در شرایط مختلف

تا زمانی که پدر و مادر هر دو زنده هستند و با هم زندگی می کنند، نگهداری و حضانت از فرزند تکلیف مشترک آنها است ولی زمانی که والدین از هم جدا شوند دادگاه حق حضانت را به یکی از آنها واگذار می کند و یا اینکه زن و مرد در مورد حضانت فرزند توافق کرده و خودشان تصمیم می گیرند که فرزند با کدامیک از آنها زندگی کند.  در صورت مرگ یکی از والدین نیز ، حضانت فرزند با دیگری خواهد بود.

اثرات پیامدهای امتناع از تحویل گرفتن فرزند

حضانت

بر اساس ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی، هیچ کدام از والدین حق ندارند زمانی که حضانت فرزند به آنها سپرده شده باشد از تحویل گرفتن فرزند و نگهداری فرزند امتناع کنند.  پس چنانچه هر کدام از والدین که قانون حضانت فرزند را به وی سپرده باشد و در صورتی که طرف دیگر نیز موافق با حکم دادگاه باشد، از تحویل گرفتن فرزند امتناع کند، قاضی می تواند بر اساس تقاضای طرف دیگر و یا تقاضای قیم و یا اقربای طفل و یا حتی بنا بر تقاضای دادستان، او را ملزم به تحویل گرفتن فرزند کند. اما در صورتی که الزام آنها ممکن نباشد و یا موثر واقع نگردد، دادگاه حکم می کند که حضانت به خرج پدر و در صورت فوت پدر، حضانت به خرج مادر تامین گردد.

همچنین طبق ماده ۴۰ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ هر کس از اجرای حکم دادگاه در خصوص حضانت یا تحویل گرفتن خودداری کند یا مانع از اجرای آن گردد و یا اینکه از پس دادن فرزند امتناع کند، به دستور دادگاه و بنا بر تقاضای ذی نفع از دادگاه، تا زمان اجرای حکم بازداشت خواهد شد.

البته نفقه کودک در هر صورت به عهده ی پدر می باشد و چنانچه پدر با وجود استطاعت مالی از پرداخت نفقه فرزند خود امتناع ورزد، طبق ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی به سه ماه و یک روز الی پنج ماه حبس محکوم خواهد  شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت طفل می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *