عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

افراز و تقسيم مال مشاع

[تعداد: 18    میانگین: 2.9/5]

افراز و تقسیم مال مشاع در قوانین ملکی

هرگاه مالی بیشتر از یک نفر مالک داشته باشد و هر مالک حق تصرف در اجزاء ملک را داشته باشد، به آن، مال مشاع می گویند. گاه اشاعه مالکیت به صورت ارادی اتفاق می افتد و گاه این اشاعه، مانند ارث، به صورت قهری اتفاق می افتد. از آنجایی که مالکیت مشاعی مشکلاتی را به همراه دارد، بحث افراز مال مشاع پیش می آید که مالکیت مشاعی را به مالکیت اختصاصی تبدیل می کند.

افراز، یا همان جزء جزء کردن مالکیت شرکا، می تواند به صورت توافقی بین مالکین اتفاق بیافتد یا اینکه توسط دادگاه به اجبار دستور تفکیک و افراز ملک مشاع صادر شود.مال مشاع

قانون افراز و فروش املاک مشاع

در قانون افراز املاک مشاع مصوب سال ۱۳۵۷، در ۶ ماده به قوانین فروش ملک مشاع و افراز آن پرداخته است. در این قانون، واحد ثبتی مستقر در محدوده مال مشاع را مسئول افراز ملک مشاع دانسته است و افراز ملک مشاع را منوط به عدم وجود سند مالکیت معارض برای سند عنوان کرده است.

همچنین طبق این قانون، هر یک از شرکا به مدت ۱۰ روز مهلت اعتراض به حکم واحد ثبتی را دارند. اگر واحد ثبتی رأی به عدم امکان تفکیک واحد ثبتی دهد، هر یک از شرکا می توانند نسبت به ارائه دادخواست فروش مال مشاع اقدام نمایند. در اینصورت دادگاه دستور فروش ملک مشاع را صادر می نماید.

نحوه افراز املاک مشاع

درخواست افراز مال مشاع باید در دفاتر ثبت انجام پذیرد. به طور کلی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ۳۹ مرحله را برای افراز ملک مشاع عنوان کرده است.

پس از تسلیم درخواست از طرف یک یا چند نفر از شرکاء و ثبت آن در دفتر اندیکاتور، نماینده ای جهت بررسی پرونده تعیین می شود. نظر نماینده، پس از تأیید رئیس ثبت به اطلاع متقاضی رسانده می شود. سپس نقشه بردار به محل ملک مشاع فرستاده می شود و با حضور شرکاء اقدام به نقشه برداری از محل نموده و نقشه را به امضای نماینده و حاضرین می رساند. سپس صورتجلسه افراز پس از تنظیم به امضای نماینده، نقشه بردار، حاضرین و رئیس ثبت می رسد. در صورت عدم اعتراض هیچ یک از شرکاء، پرونده به نماینده ارجاع داده می شود تا نسبت به تهیه پیش نویس سند مالکیت قطعات تفکیک شده اقدام نماید. پس از پرداخت هزینه های بررسی، برای هر یک از سهامی افرازی سند مالکیت صادر شده و مالکیت، در دفتر ثبت املاک ثبت می شود.

فروش ملک مشاع

بنا به مقررات املاک مشاعی، هر یک از شرکاء مال مشاع، بدون اجازه دیگر مالکان حق دارد نسبت به فروش و دخل و تصرف حقوقی در سهم خود، نظیر فروش و اجاره اقدام نماید. اما برای تصرفات مادی در ملک مشاع، اجازه تمام شرکاء نیاز است. در زمینه فروش مشاعات آپارتمان نیز همین امر صدق می کند.

فروش مال غیر در اموال مشاع

یکی از مجارم در زمینه اموال مشاع، فروش مال غیر است.

به طور خلاصه، فروش و نقل و انتقال اموال فردی بدون اطلاع خود شخص را فروش مال غیر می گویند. در اینصورت علاوه بر اینکه شخص فروشنده به عنوان مجرم شناخته می شود، شخص خریدار نیز در صورت اطلاع از جریان فروش، می تواند متهم شناخته شود که شاکی خصوصی در صورت در دست داشتن دلایل کافی برای سوء نیت خریدار می تواند آنها را به دادگاه ارائه دهد. مالک، می تواند نسبت به فروش مال خود توسط غیر در دادگاه اقامه دعوی نماید و برای بررسی و پیگیری آن را به وکیل دعاوی ملکی بسپارد.

https://pendaargroup.com/wp-content/uploads/2017/08/نمونه-دادخواست-فروش-مال-غیر.pdf

دانلود نمونه دادخواست فروش مال غیر

تصرف عدوانی در ملک مشاع و خلع ید حقوقی

از منظر حقوق و قانون، خلع ید به قسمی از دعوی گفته می شود مالک مال از متصرف غیر قانونی مال خود شکایت می کند. بنابراین با کمک دادگاه، روند تصرف مال خود را متوقف می کند. در مورد املاک مشاعی این دعوی از طرف یکی از شرکاء علیه شریک دیگر که به تصرف مادی در ملک پرداخته اقامه می شود. در این صورت طبق ماده ۴۳ قانون مدنی، متصرف از کل ملک خلع ید می شود.

https://pendaargroup.com/wp-content/uploads/2017/08/نمونه-دادخواست-خلع-ید-مشاعی.pdf

دانلود نمونه دادخواست خلع ید مشاعی

همچنین در صورت مزاحمت یا ممانعت یک یا چند نفر از استفاده و تصرف دو یا چند شریک در مال مشاع، می توان اقدام به اقامه دعوی تصرف عدوانی در ملک مشاع نمود.

سوالات متداول

فروش ملک مشاع در صورت عدم تراضی شرکا به چه صورت است؟

فروش و تصارفات مادی در ملک مشاع باید به اذن کلیه شرکا انجام پذیرد. در صورت عدم توافق شرکا در فروش ملک، متقاضی فروش می بایست درخواست افراز ملک را به اداره ثبتی متبوعه ارائه نماید. در مواردی که به دلیل مساحت ملک و …، امکان افراز و تقسیم ملک وجود نداشته باشد، متقاضی می تواند دادخواست فروش ملک مشاع را به دادگاه مستقر در محل ملک ارائه نماید. ادامه مطلب

ابطال تقسیم مال مشاع چگونه است؟

در اصطلاح قانونی، به ملک یا مالی که مالکیت آن در اختیار بیش از یک نفر باشد، مشاع گفته می شود. در قانون درباره افراز و تقسیم مال مشاع و انتفاع از مشاعات سخن گفته شده است. اما در صورتی که یکی از شرکا از نحوه تقسیم یا اصل تقسیم ملک شکایت داشته باشد، می تواند طبق قانون و با روش های تعیین شده به ابطال تقسیم نامه مال مشاع بپردازد. ادامه مطلب